Dodana: 12 luty 2018 15:20

Zmodyfikowana: 12 luty 2018 15:20

Piąty w Polsce dom Arki – nabiera realnych kształtów

Po raz dziesiąty osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunowie, tworzący wspólnotę Arka, spędzili weekend w Supraślu. Piąty w Polsce dom Arki – nabiera realnych kształtów.

Ilustracja do artykułu DSC_5706 (2).jpg

Idea wspólnoty  L’Arche (Arka) jest prosta: osoby sprawne (asystenci, opiekunowie, przyjaciele) mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dzielą z nimi codzienne życie. Przyjaciele i asystenci albo wprowadzą się do Arki i zostanie ona miejscem ich życia i pracy jednocześnie, albo pozostaną przy swoich codziennych obowiązkach zawodowych, a Supraśl będzie miejscem, do którego będą wracać po pracy. Ich podopieczni – od poniedziałku do piątku będą mogli korzystać z formy  terapii zajęciowej lub środowiskowego domu samopomocy w tym samym budynku.

Do przeprowadzki do Centrum Pomocy Caritas w Supraślu przygotowuje się w tej chwili osiem osób niepełnosprawnych intelektualnie i czworo opiekunów. Spotykają się raz w miesiącu – aby poznać siebie nawzajem i oswoić się z nowym miejscem. Dbają o porządek, gotują, spacerują razem, realizują swoje hobby.

Większość – bo sześć z ośmiu osób niepełnosprawnych intelektualnie – to podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Białymstoku między 40. a 60. rokiem życia.

Na początku kwietnia zapadnie decyzja o dofinansowaniu inicjatywy ze środków unijnych. Jeśli uda się uzyskać pieniądze z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, zabezpieczone będzie funkcjonowanie placówki do końca 2020 roku, już w kwietniu 2018 ruszy remont poddasza, na którym zamieszkają podopieczni Arki, a do zespołu dołączą psycholog i terapeuci. Wartość projektu to około 5 milionów złotych. Jeśli pieniędzy z urzędu nie będzie – Caritas Archidiecezji Białostockiej poprowadzi wspólnotę za własne pieniądze, ale w sposób ograniczony – m.in. bez dodatkowej kadry. Remont poddasza budynku Centrum Pomocy Caritas ma się zakończyć  w 2019, aby pierwsza wspólnota mogła zamieszkać tam na stałe jak najszybciej. W nagłych przypadkach (na przykład śmierć rodziców), podopieczni mogą zamieszkać w Supraślu wcześniej. Są już także chętni do tworzenia kolejnej grupy.

Pierwsza wspólnota L’ARCHE powstała w 1964 roku w Trosly-Breuil, niedaleko Paryża. Założył ją Jean Vanier, oficer marynarki i wykładowca filozofii. Obecnieistnieje na świecie około 150 wspólnot w 40 krajach.

źródło:rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej
na fotografii jedna z przyszłych mieszkanek Arki Jola

facebook