Dodana: 2 maj 2019 17:44

Zmodyfikowana: 6 maj 2019 09:27

Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Po raz 15. w czwartek (2 maja br.) celebrowaliśmy Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustalone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Podczas białostockich obchodów Dnia Flagi urząd marszałkowski reprezentowała Urszula Jabłońska, Dyrektor Departamentu Organizacji i Kadr. Podlaskie było też obecne na obchodach centralnych w Warszawie. Naszą reprezentację w kolorowym orszaku przygotował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Podniesienie flagi RP

Tegoroczne uroczystości w stolicy województwa podlaskiego, współorganizowane przez marszałka województwa, odbyły się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Zebrały się tam władze miasta i województwa, oficerowie wojska polskiego Garnizonu Białystok, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentacje urzędów i instytucji administracji publicznej oraz mieszkańcy.

- Flaga narodowa to niezwykle ważny symbol, a celebrowanie jej święta to część naszej tożsamości narodowej – podkreśliła Urszula Jabłońska. - Podlaskie jako region włącza się aktywnie w obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

W Białymstoku święto uczczono poprzez uroczyste podniesienie flagi. Odegrano też hymn narodowy. Uroczystości uświetniło uczestnictwo pododdziału honorowego wystawionego przez XVIII Białostocki Pułk Rozpoznawczy oraz Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego.

Dzisiejsze święto było też okazją do odświeżenia wiedzy o historii polskich barw narodowych, których korzenie sięgają średniowiecza.

Uchwalił je Sejm ustawą z 1 sierpnia 1919 r. stanowiąc, że uznaje się za nie barwy biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny biały, dolny zaś czerwony. Jednak ustawa ta nie precyzowała jaki ma być odcień czerwieni i dopiero dwa lata później broszura opracowana przez Ministerstwo Spraw Wojskowych „nadała” czerwieni na fladze narodowej odcień karmazynu.

Rozporządzenie Prezydenta RP z 13 grudnia 1927 r. odcień czerwieni zamieniło na cynober. Kolor ten został potwierdzony w ustawie z 1955 r.

O aktualnie obowiązującej kolorystyce flagi narodowej zadecydowała Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. Wówczas biel na fladze określano jako srebrnobiałą, a czerwień ponownie zyskała odcień karmazynu. Ustawa stanowiła także, że flagę narodową można było wywieszać tylko w uroczystości, święta i rocznice państwowe. Wywieszenie barw narodowych przy innych okazjach podlegało karze.

Dopiero nowelizacja ustawy z 20 lutego 2004 r. zniosła ten przepis. Obecnie każdy obywatel ma prawo wywiesić flagę w barwach narodowych pamiętając, by należycie oddawać jej cześć i szacunek.

Ustalone tymi samymi przepisami Święto Flagi RP 2 maja nie jest datą przypadkową. Wybrano dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, ze względu na układ świąt narodowych. Znaczenie miał też argument historyczny. Właśnie 2 maja 1945 r. w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie.

2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook