Dodana: 17 listopad 2017 12:35

Zmodyfikowana: 17 listopad 2017 12:35

Krywlany – umowa na budowę lotniska lokalnego podpisana

Prezydent Białegostoku i przedstawiciele polsko-litewskiego konsorcjum podpisali w piątek, 17 listopada umowę na budowę pasa startowego wraz z niezbędną infrastrukturą na Krywlanach. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2018 roku. Warto dodać, że jej realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa podlaskiego. Radni wojewódzcy na ten cel przyznali aż szesnaście milionów złotych

Ilustracja do artykułu 0x0 (4).jpg


Z pomocą przyszedł samorząd województwa – 30 października podczas XLII radni podjęli decyzję o finansowym wsparciu inwestycji (Samorząd województwa podlaskiego ratuje Krywlany)Zwycięska oferta pochodzi od polsko-litewskiego konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe (lider konsorcjum), PPU Drabent, Projekt Plus oraz UAB Siauliu Plentas. Konsorcjum wyceniło swoją ofertę na kwotę ok. 44 mln zł.

 

Teraz, po podpisaniu umowy z wykonawcą, nastąpi przekazanie placu budowy. Wówczas rozpocznie się realizacja inwestycji.

 

– Tak korzystnie się złożyło, że lokalne lotnisko będą budowały lokalne firmy. Już 4 grudnia planujemy rozpoczęcie robót ziemnych – poinformował Piotr Borsukiewicz z firmy B.K. Tras. ­– Przez trzy kolejne miesiące nawet do dwustu samochodów dziennie będzie przewoziło na plac budowy kruszywo.

 

Roboty budowlane powinny zakończyć się we wrześniu 2018 r., a formalności związane ze zmianą certyfikacji lotniska – w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

 

Na Krywlanach powstanie droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowane zostaną też: płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

 

Inwestycja ta pozwoli na etapowe dodawanie kolejnych elementów infrastruktury lotniskowej. Jest to sposób na uniknięcie powstania obiektu niedostosowanego do rzeczywistych wymagań mieszkańców Białegostoku i regionu. Jeśli okaże się to potrzebne, będzie można rozwijać możliwości lokalnego lotniska.

 

Na początek Krywlany będą przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 osób. Zasięg statków powietrznych to 1,5–2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe.

źródło:UM Białystok
oprac.ak

facebook