Dodana: 11 grudzień 2018 09:20

Zmodyfikowana: 12 grudzień 2018 15:16

Zespół Kościoła św. Rocha oficjalnie Pomnikiem Historii

W poniedziałek, 10 grudnia 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda, podczas Gali „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”, wręczył oficjalne dokumenty, potwierdzające uznanie kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Do tego elitarnego grona dołączyło 14 nowych obiektów, m.in. zespół kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Bez nazwy.png

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.

 Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Nowe Pomniki Historii:

„Białystok – zespół kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla i św. Rocha” (woj. podlaskie)

„Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej” (woj. podkarpackie)

„Brzeg – Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi – nekropolią Piastów” (woj. opolskie)

„Dobrzyca – zespół pałacowo-parkowy” (woj. wielkopolskie)

„Gdańsk- Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności” (woj. pomorskie)

„Oblęgorek – pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową” (woj. świętokrzyskie)

„Olesno – kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny” (woj. opolskie)

„Przemyśl – zespół staromiejski” (woj. podkarpackie)

„Przemyśl – Twierdza Przemyśl” (woj. podkarpackie)

„Pułtusk – kolegiata pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie” (woj. mazowieckie)

„Rytwiany – pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu” (woj. świętokrzyskie)

„Stary Sącz – zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek” (woj. małopolskie) 

 „Wiślica – zespół kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z reliktami kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja oraz grodzisko” (woj. świętokrzyskie)

„Włocławek – katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” (woj. kujawsko-pomorskie) 

Narodowy Instytut Dziedzictwa koordynuje realizację procedury występowania z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie uznania przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za Pomnik Historii. NID wydaje opinię co do zasadności uznania obiektu za Pomnik Historii oraz przygotowuje projekt rozporządzenia Prezydenta RP wraz z uzasadnieniem i załącznikiem graficznym. Instytut monitoruje także ich stan, a poprzez organizację corocznych Spotkań Opiekunów Pomników Historii promuje i buduje ich silną markę. NID jest także właścicielem oficjalnego logotypu Pomnika Historii.

 

***
Powstanie zespołu kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha jest związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nowa świątynia powstała jako wotum za wolność ojczyzny i zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Jest to obiekt wyjątkowy w skali kraju, zarówno pod względem artystycznym, jak i naukowo-historycznym. Zespół kościoła zachował swoją pierwotną kompozycję przestrzenną, jest obiektem jednorodnym stylistycznie i dziełem wybitnych artystów. Stanowi niezwykle cenny i unikatowy przykład znakomitego powiązania tendencji stylistycznych żywych w architekturze okresu międzywojennego.

 

Kościół powstał w wyniku rozpisanego w 1926 r. konkursu. Do realizacji przyjęto projekt Oskara Sosnowskiego – założyciela Zakładu Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej, badacza i inwentaryzatora polskiego budownictwa i  architektury, restauratora zabytków. Oprócz projektu kościoła, jego otoczenia i domu parafialnego (plebanii) Sosnowski wykonał plan rozmieszczenia ołtarzy i innych elementów wyposażenia we wnętrzu świątyni. Budowę kościoła rozpoczęto w 1931 r., w 1946 r. nastąpiła jego konsekracja, ale prace wykończeniowe ciągnęły się przez kolejne lata.

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook