Projekt foresightu technologicznego NT FOR Podlaskie 2020
Projekt foresightu technologicznego NT FOR Podlaskie 2020. Regionalna strategia rozwoju nanotechnologii jest próbą konstrukcji scenariuszy pożądanego rozwoju społeczno-gospodarczego województwa podlaskiego w oparciu o innowacyjne technologie. 25 listopada odbędzie się konferencja otwierająca projekt.
Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Michał Kleiber.
Konferencja jest jednym z elementów promujących cele projektu nie tylko w regionie, lecz również na arenie krajowej i międzynarodowej. Wśród uczestników konferencji znajdą się przedstawiciele środowisk nauki, biznesu, władz samorządowych, organizacji pozarządowych, mediów, jak również decydenci działający na pograniczu wyróżnionych sfer. Prelegentami będą wybitni eksperci z zakresu foresightu i nanotechnologii. Akcentem integrującym głosy przedstawicieli różnych środowisk jest planowana na zakończenie konferencji debata nt. "Nanotechnologie - nowy wymiar Podlasia".
***
Województwo podlaskie jest jednym z najmniej rozwiniętych regionów Polski. Projekt zakłada, że chcąc przełamać dotychczasową negatywną tendencję, rozwój województwa należy oprzeć na zupełnie innych przesłankach – główną jego siłą napędową mają się stać nanotechnologiczne innowacje.
Rezultatem projektu będzie opracowanie podlaskiej strategii rozwoju nanotechnologii do 2020 roku i wyznaczenie pożądanych kierunków rozwoju Podlasia, zorientowanych na wykorzystanie nanotechnologii.
Nanotechnologia to ogólna nazwa zestawu technik i sposobów tworzenia struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Potencjalne obszary zastosowania nanotechnologii w województwie podlaskim to:
- produkcja artykułów spożywczych,
- produkcja drewna i wyrobów z drewna,
- produkcja maszyn i urządzeń,
- włókiennictwo,
- produkcja mebli,
- medycyna,
- farmakologia,
Projekt prowadzony będzie z wykorzystaniem metody foresight. Foresight to systematyczny proces, którego celem jest budowa społecznie uzgodnionej wizji przyszłości i zaplanowanie bieżących działań zmierzających do jej realizacji. W projektach foresightu technologicznego działania te obejmują przede wszystkim identyfikację strategicznych obszarów nauki i technologii, służących osiągnięciu maksymalnych korzyści gospodarczych i społecznych.
Wykonawcą projektu będzie unikalny w skali kraju zespół naukowy Politechniki Białostockiej, który ma doświadczenie w realizacji Narodowego Projektu Foresight „POLSKA
Więcej informacji - kliknij na baner
Patronat medialny: Wrota Podlasia