Dodana: 17 kwiecień 2019 15:33

Zmodyfikowana: 17 kwiecień 2019 15:33

Mural z Zenkiem na białostockich Dziesięcinach – skończony i zaakceptowany przez króla disco-polo

- Wszystko mi się w nim podoba – skomentował Zenon Martyniuk podczas oficjalnej prezentacji skończonego muralu przy ul. Hallera 25 w Białymstoku. – I ta moja gitara, i słoneczniki, które uwielbiam. Efekt końcowy jest świetny i jestem dumny, że ja, skromny Podlasianin, mam swój mural.

Zenek Martyniuk i artysta Rafał Roskowinski przed blokiem, na którym namalowano mural

Na oficjalną prezentację muralu z Zenonem Martyniukiem przyszli nie tylko przedstawiciele mediów i osoby bezpośrednio zaangażowane w powstanie portretu króla disco-polo na ścianie bloku przy ul. Hallera 25. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców białostockiego osiedla Dziesięciny I.

- Z wnuczką tu przyszłam, ona z tatą swoim słucha Zenka – mówiła nam mieszkanka bloku sąsiadującego z muralem. – To dobry pomysł, a sam ten malunek też bardzo ładny, kolorowy, wesoły, taki jak Zenek.

- Uważam, że Zenon Martyniuk jak najbardziej zasługuje na taki mural. On sam jest świetną wizytówką Podlaskiego, słucha go cała Polska – mówił pan Jacek, emerytowany policjant. – Ja tu obok mieszkam, rowerem często przejeżdżam, to będę miał teraz weselej.

Podczas oficjalnego otwarcia Zenon Martyniuk przyznał, że i pomysł, i wykonanie mu się podoba.

– Wiem, że na świecie różne rzeźby i obrazy mają takie gwiazdy jak David Beckham, czy Ronaldo. Cieszę się, że ja, skromny chłopak z Podlasia, też mam teraz swój mural i to w takim formacie – mówił dziennikarzom.  

Przypomnijmy, że pomysł muralu z królem disco-polo pochodzi od nieformalnej grupy „Nienormalny Białystok”. Zgodę na malowidło na bloku przy ul. Hallera 25 wydał zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa”

- Murali na naszych blokach jest chyba już kilkadziesiąt, ale ten jest najpiękniejszy – ocenił prezes spółdzielni Andrzej Rojek. – Chętnie zgadzamy się na murale, autorzy sami wybierają miejsca najbardziej im pasujące, a zyskują na tym wszyscy, bo jest i ciekawie, i kolorowo.

Finansowo powstanie muralu wsparł Zarząd Województwa Podlaskiego kwotą 10 tys. zł

- Marszałek Artur Kosicki wspierał i wspiera pomysł muralu, bo to świetna promocja Województwa Podlaskiego, a same dzieło najlepiej oceniać po jego zakończeniu – powiedziała dziennikarzom Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego odnosząc się jednocześnie do internetowych komentarzy oceniających mural w trakcie jego tworzenia.

Autorem pracy jest Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu i ponad setki murali w całej Polsce.

- Trudno mi oceniać swoje dzieło, to wyjątkowy mural. Osoba Zenka jest bardzo znana, każdy ma o nim jakieś wyobrażenie i swoje zdanie – mówił. – Mural ma powierzchnię ok. 180 metrów kwadratowych, zużyliśmy na niego ponad 150 litrów farby, nie licząc tych w sprau.

art

Zobacz jak powstawał mural - link do fotoreportażu.

Link do konferencji prasowej otwierającej prace nad muralem.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook