Dodana: 19 grudzień 2005 12:44

Zmodyfikowana: 19 grudzień 2005 12:44

Piotr Tomaszuk

Audycja „Strażnik świętego ognia” prezentująca twórczość Piotra Tomaszuk emitowana na antenie Radia Białystok w dniach 19 – 23 grudnia.

Urodził się w 1961 roku. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydział Reżyserii Lalkowej w Białymstoku. Już jako bardzo młody reżyser zdobył rzadko przyznawaną Nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów w Opolu za debiutancki spektakl „O Feliksie Medyku". Kolejnymi wielkimi sukcesami okazały się spektakle „Polowanie na lisa" Sławomira Mrożka oraz autorski „Turlajgroszek":

W 1991 roku założył Towarzystwo Teatralne Wierszalin - jeden z najbardziej znaczących polskich teatrów współczesnych. W swej artystycznej działalności Wierszalin i Piotr Tomaszuk - twórca niemal wszystkich przedstawień teatru - nawiązuje do tradycji, poszukiwań i eksperymentów scenicznych, jakie prowadzili: Juliusz Osterwa, Jerzy Grotowski z Teatrem Laboratorium oraz Tadeusz Kantor z Teatrem Cricot 2.

W Wierszalinie zrealizował przedstawienia, które zdobyły rozgłos i stałe miejsce w historii polskiego teatru, takie jak: "Medyk", "Merlin", "Klątwa", "Olbrzym", "Prawiek" i "Ofiara Wilgefortis". Osiąga wielkie sukcesy zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z Teatrem Wierszalin swoje widowiska prezentował na najbardziej prestiżowych festiwalach świata, między innymi w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Meksyku, Australii.

Piotr Tomaszuk jest laureatem najpoważniejszych w Polsce nagród za reżyserię teatralną - między innymi:im. Konrada Swinarskiego,im. Leona Schillera ,Krytyków Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego

Jest autorem nagradzanych sztuk teatralnych i scenariuszy radiowych. Współpracował wielokrotnie z Teatrem Telewizji oraz Teatrem Polskiego Radia Białystok.

Osobne miejsce w jego artystycznej karierze stanowią kontakty z uczelniami artystycznymi, na których prowadził wykłady: Akademia Teatralna w Białymstoku i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu, a także warsztaty teatralne - w akademiach teatralnych w Portland (Stany Zjednoczone), Londynie i Meksyku.

Od 2000 do 2003 roku Piotr Tomaszuk był dyrektorem Teatru Banialuka w Bielsku-Białej im. Jerzego Zitzmana oraz dyrektorem festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej – ANIMACJE.   

Radio Białystok

Posłuchaj:
Portret pisarza i fragment utworu

facebook