Dodana: 4 kwiecień 2006 07:43

Zmodyfikowana: 4 kwiecień 2006 07:43

Ks. Jan Sochoń

Audycja „Obiecałem to matce” prezentująca twórczość ks. Jana Sochonia emitowana na antenie Radia Białystok w dniach 13 - 17 marca.

Urodził się w 1953 roku w Wasilkowie koło Białegostoku. Poeta, krytyk literacki, filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Debiutował jako poeta na łamach Tygodnika Powszechnego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Związał się z ruchem literackim zwanym Nową Prywatnością. Pracował jako redaktor w "Przeglądzie Katolickim" oraz w piśmie "Powściągliwość i Praca".

Jest edytorem pism księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Janusza Pasierba i Karola Wojtyły. Ksiądz Jan Sochoń jest autorem kilkunastu tomów wierszy, dwa ostatnie - "Bagaż podręczny" oraz "Rozczesuję twoje włosy, matko" - ukazały się w roku 2005.

Jego wiersze tłumaczone były na język francuski, niemiecki, angielski, włoski i rosyjski.

Dorobek filozoficzny księdza Jana Sochonia obejmuje kilkanaście książek - między innymi "Bóg i język", "Prawdę warto pokochać", "Przygodność i tajemnica" oraz "Ateizm. Wokół idei Etienne Gilsona".

Ostatnio - w roku 2005 ukazał się zbiór szkiców krytycznych "O pocieszeniu, jakie daje literatura" oraz zbiór zapisków "Dziennik z życia". W najbliższym czasie ukaże się pierwsza powieść księdza Jana Sochonia - pod tytułem "Studnia".

Autor należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Ksiądz Jan Sochoń mieszka i pracuje w Warszawie.

Radio Białystok

Portret pisarza i fragment utworu

facebook