Dodana: 9 styczeń 2008 10:41

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2008 10:41

Tadeusz Słobodzianek

Audycja „Prowincja metafizyczna” prezentująca twórczość Tadeusza Słobodzianka emitowana na antenie Radia Białystok w dniach 9 – 13 stycznia 2006.

Dramaturg, reżyser, krytyk teatralny. Urodził się w Jenisiejsku na Syberii. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pod pseudonimem Jan Koniecpolski pisał recenzje teatralne.

Jako dramaturg debiutował w 1980 roku sztuką dla dzieci pt:" Baśń jesienna" wystawioną przez Rudolfa Zioło w Teatrze imienia Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Debiut reżyserski to spektakl "Osmędeusze" według Mirona Białoszewskiego zrealizowany w Białostockim Teatrze Lalek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. W 1991 roku był współzałożycielem Teatru Wierszalin.

Tadeusz Słobodzianek jest autorem m.in. dramatów: "Car Mikołaj"/1985/, "Obywatel Pekosiewicz" /1986/, "Turlajgroszek" /1990/, "Prorok Ilja" /1992/, "Merlin. Inna historia" /1992/, "Kowal Malambo" /1992/ oraz "Sen Pluskwy" /2001/, które w teatrze zrealizowali tacy reżyserzy, jak Kazimierz Dejmek, Maciej Prus, Mikołaj Grabowski, Ondrej Spisak, Piotr Tomaszuk i Andrej Woron.

Tadeusz Słobodzianek jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu Polityki, Nagrody Fundacji Kościelskich i Nagrody imienia Stanisława Piętaka. Jego sztuki dwukrotnie uzyskały Fringe Firste na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.

Autor mieszka i pracuje w Warszawie. Wykłada "Sztukę dialogu" w Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i kieruje Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jest prezesem Towarzystwa Autorów Teatralnych.

Radio Białystok
fot. W. Szymański

facebook