Dodana: 21 listopad 2005 11:37

Zmodyfikowana: 21 listopad 2005 11:37

Jerzy Samusik

Audycja „Ponad przestrzeń, poprzez czas” prezentująca twórczość Jerzego Samusika emitowana na  antenie Radia Białystok w dniach 21 - 25 listopada.

Urodził się w Zambrowie w 1937 roku. Doktor nauk medycznych, absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wieloletni ordynator oddziału rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu w Białymstoku, specjalista regionalny w dziedzinie rehabilitacji, autor kilkudziesięciu prac naukowych, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika naukowego „Postępy osteoartrologii".

Miłośnik podróży. Przejechał samochodem przez Saharę, w Wielkich Himalajach przeszedł pieszo 1300 kilometrów, był w Tybecie i na Spitsbergenie, wędrował ścieżkami Inków, łowił ryby w norweskich fiordach i na Labradorze, nurkował w Morzu Śródziemnym i Karaibskim. Wszystkie te podróże opisał w reportażach drukowanych w prasie białostockiej i ogólnopolskiej.

Jest autorem dziewięciu książek, m.in. „Obrazki z Libii" , „Trypoliskie ABC", „W cieniu Czomulungmy", „Ścieżkami Szerpów", „Przez piaski i dżungle" oraz „Z plecakiem przez Indie".

W najbliższym czasie ukaże się kolejna książka – „Na himalajskich szlakach".

Ostatnio wędruje przez Podlasie. Owocem tych wędrówek są trzy albumy fotograficzne – „Pałace i dwory Białostocczyzny", „Dwory w Łomżyńskiem" oraz „Dwory i pałace Podlasia".

Za jeden z nich - „Dwory w Łomżyńskiem", którego współautorką była jego żona Katarzyna, otrzymał nagrodę imienia prof. Aleksandra Gieysztora.

Jerzy Samusik pracuje obecnie nad książką krajoznawczą pod roboczym tytułem „Z biegiem Narwi". Mieszka w Białymstoku.

Radio Białystok

Posłuchaj:
Fragment audycji

facebook