Dodana: 4 listopad 2005 06:54

Zmodyfikowana: 4 listopad 2005 06:54

Zofia Metelicka

Audycja „Powracanie do życia” prezentująca twórczość Zofii Metelickiej emitowana na  antenie Radia Białystok w dniach 7 - 11 listopada.

Urodziła się w Augustowie w 1927 roku. Uczęszczała do szkoły powszechnej. W 1940 roku, po wcześniejszym aresztowaniu ojca przez NKWD, została wraz z matką wywieziona w głąb Związku Radzieckiego. W Kazachstanie przeżyła piekło zgotowane polskim zesłańcom. W 1946 roku przeniosła się do ciotki mieszkającej w Winnicy na Ukrainie. Tam ukończyła żeńską średnią szkołę ogólnokształcącą. Po trzech latach oczekiwania otrzymała wraz z matką zezwolenie na powrót do Polski. W lipcu 1950 roku wróciła do Augustowa. Rozpoczęła pracę w tamtejszej Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. W 1963 roku wyjechała do Gdańska. Znalazła pracę jako tłumaczka dokumentacji technicznej w języku rosyjskim. Po dwudziestu latach pracy przeszła na emeryturę, a w 1986 roku wróciła do Augustowa.

Zofia Metelicka zacząła pisać wiersze w latach szkolnych. Jako prozaik debiutowała w roku 1965 opowiadaniem „W pociągu”.  Jej utwory drukowane publikowane były między innymi w „Głosie Wybrzeża”, „Krajobrazach” i „Tygodniku Północnym”. Wydała trzy zbiory opowiadań: „Dom na wzgórzu” – w 1995 roku, „Nie pukaj do moich drzwi” – w 1999 roku oraz „Powrót do życia” – w roku 2003. W roku 2000 nakładem wydawnictwa Odnowa w Suwałkach ukazał się zbiór wierszy sybirackich –“ I tylko snują się cienie”.  Zofia Metelicka pisze także wiersze i bajki dla dzieci – ich najnowszy zbiór, pod tytułem “Dziewczynka z zapałkami”,  wydany został w 2005 roku.

Autorka  mieszka w Augustowie, jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Radio Białystok

Posłuchaj:
Fragment audycji

facebook