Dodana: 20 luty 2006 13:28

Zmodyfikowana: 20 luty 2006 13:28

Katarzyna Leżeńska

Audycja prezentująca twórczość Katarzyny Leżeńskiej emitowana na antenie Radia Białystok w dniach 20 – 24 lutego.

Urodziła się w Warszawie w 1963 roku, wychowała w Białymstoku, gdzie ukończyła VI LO im. Zygmunta Augusta.

Absolwentka Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją teatrologiczną. Współzałożycielka jednego z pierwszych w Polsce liceów społecznych, w którym realizowała autorski program wiedzy o literaturze polskiej i powszechnej. Założycielka i pierwszy prezes Stowarzyszenia „Dom Tańca" organizacji non-profit popularyzującej polską muzykę i taniec ludowy wśród młodzieży miejskiej.
Jest autorką scenariusz serialu TVP „Kto ty jesteś?" (1999) oraz adaptacji powieści Bootha Tarkingtona „Siedemnastolatek" dla Teatru TVP (2000). Wymyśliła i zaprojektowała popularne witryny internetowe (m.in. www.PanTadeusz.com, www.Wajda.pl, www.bajka.pl).

Napisała słownik biograficzny „Kto jest kim w Panu Tadeuszu" (1999). Razem z Magdą Koziej opracowała zbiór „Listy dzieci do Ojca Świętego" (1999). Jest też współautorką, wraz z Dariuszem Wołodźko, wywiadu-rzeki ze Zbigniewem Zapasiewiczem „Zapasowe maski" (2003).
W lipcu tego roku ukazała się „Studnia życzeń", powieść rozgrywająca się m.in. na przedwojennym Podlasiu, w miejscach związanych z historią jej rodziny po kądzieli. Poprzednie to: 2004 „Z całego serca" (napisana z Ewą Millies-Lacroix); 2005 „Ależ Marianno!". Mieszka w Warszawie. Ma 14-letniego syna, Błażeja.

Radio Białystok

Portret pisarza i fragment utworu

facebook