Dodana: 23 styczeń 2006 10:39

Zmodyfikowana: 23 styczeń 2006 10:39

Hanna Kowalewska

Audycja „Zaszyć się w wyobraźni” prezentująca twórczość Hanny Kowalewskiej emitowana na antenie Radia Białystok w dniach 23 – 27 stycznia.

Urodziła się w 1960 w Wysokiem Mazowieckiem. Po studiach filologicznych na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ukończyła Studium Scenariuszowe przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Pisze wiersze, prozę poetycką, opowiadania, słuchowiska i dramaty. Jej debiut powieściowy „Tego lata w Zawrociu" zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Wydawnictwa Zysk i S-ka oraz „Świata Książki" na polską powieść roku 1997.

Debiutowała wierszami w "Okolicach" w 1985 roku pod pseudonimem Anna Lewska. Swoje wiersze, opowiadania i recenzje drukowała w „Poezji" i „Nowych książkach"
Jest autorką „Winoroślinności"(1998) , „Kapelusza z zielonymi jaszczurkami"(1995), „Tego lata w Zawrociu"(1997), „Letniej akademii uczuć" (2000), „Góry śpiących węży"(2001 ), „Julity i huśtawki"(2003).

Opowiadania Kowalewskiej są subtelne, poetyckie, nastrojowe. Nie ma w nich odniesień historycznych, geograficznych, konkretnych realiów, ukazują przede wszystkim świat subiektywnych emocji, a ich logiką rządzą uczucia. W jej powieściach możemy odnaleźć wszystkie cechy jej wcześniejszej twórczości, poddane jednak rygorowi wyraźnego schematu fabularnego. Bohaterka „Tego lata w Zawrocie” otrzymuje w spadku staroświecki dworek po babce i dzięki odnalezionemu pamiętnikowi powoli odkrywa tajemnicę jej życia, związaną z wydarzeniami z powojennej historii Polski. Jednocześnie zaczyna lepiej rozumieć samą siebie, a także swój miłosny czy raczej erotyczny związek.

"Świat Kowalewskiej to świat dynamiczny, pełen kolorów, piękna i brzydoty, dobra i zła, a wszystko to w ruchu, unoszone na falach czasu." (Jerzy Sikora)

Radio Białystok
fot. Agnieszka Herman

 

facebook