Dodana: 2 styczeń 2006 13:50

Zmodyfikowana: 2 styczeń 2006 13:50

Krzysztof Gedroyć

Audycja „W labiryncie świata” prezentująca twórczość Krzysztofa Gedroycia emitowana na antenie Radia Białystok w dniach 2 – 6 stycznia 2006.

Urodził się w 1953 roku. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Białymstoku, pracuje m.in. w Akademii Teatralnej.

Wydał dwa zbiory wierszy. Pierwszy - "KIM", za który otrzymał wyróżnienie im. Kazimiery Iłłakiewiczówny za debiut roku 2000. Drugi to "Drabina, szpaki, dachy i kominy" - nominowany do Nagrody Prezydenta. W 2003 roku wydał prozę "Listy z dolnego miasta", za którą otrzymał nagrodę literacką prezydenta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego. "Za kunsztownie opowiedzianą powiastkę filozoficzną, która przywraca nadzieję na równowagę między niebem i ziemią" - napisali w uzasadnieniu członkowie kapituły nagrody. Książka "Listy z dolnego miasta" opowiada o prowincjuszu tęskniącym do przeszłości i zaświatów. To opowieść o wschodniej Polsce u progu Europy.

Walorem prozy Gedroycia jest jego indywidualna interpretacja kolorytu lokalnego miejsc, które opisuje, ujawniającą się w wyczuleniu na najintymniejsze dźwięki i zapachy. Zapisywane przez siebie światy poddaje improwizacji własnej wyobraźni. Jego proza jest właśnie "wariacją wyobraźni", odświeżającą nasze spojrzenie na rzeczywistość.

Radio Białystok
Fot. O. Gordiejew

Posłuchaj:
Portret pisarza i fragment utworu

facebook