Dodana: 15 luty 2007 09:59

Zmodyfikowana: 15 luty 2007 09:59

Juliusz Krzyżewski (1915-1944)

Poeta

Posłuchaj audycji

Juliusz Krzyżewski, poeta, urodził się 28 stycznia 1915 roku w Łomży. Debiutował jeszcze jako gimnazjalista w piśmie "Kuźnica Młodych" w 1935 roku. Po przeniesieniu się do Warszawy ściślej związał się z tym pismem. Zaprzyjaźnił się m.in. z księdzem Janem Twardowskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem.

Pracował jako spiker Polskiego Radia, 1 września 1939 r czytał orędzie do narodu Prezydenta Ignacego Mościckiego. Do wybuchu wojny opublikował 6 wierszy, jeden z nich miał publikację w "Skamandrze". Kontynuował swą twórczość w czasie okupacji. Łomża jako miejsce urodzenia pełniła ważną rolę w jego twórczości.

W czasie kampanii wrześniowej walczył jako wachmistrz pchor. Juliusz Walerian Krzyżewski, pseudonim Prus w 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Od czerwca 1944 był w konspiracji. W powstaniu był zastępcą dowódcy plutonu. Walczył na Woli, a następnie na Starym Mieście - w kościele Kanoniczek przy pl. Teatralnym. Zginął 26 sierpnia 1944, trafiony przez niemieckiego snajpera- w podobnych okolicznościach jak inny poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Juliusz Krzyżewski jest postacią zapomnianą.
Obszerny wybór jego wierszy ukazał się 1978 roku w Państwowym Instytucie Wydawniczym.
Fragmenty wierszy, listów i twórczości były także opublikowane zostały w artykule Waldemara Smaszcza "Kiedy mrok me oczy zakryje opaską" w piśmie Radar.

Przypomnimy jego postać w Polskim Radiu Białystok w najbliższy wtorek w "Biografie odnalezione w czasie" o 21.15

Opr. D.Sokołowska

Radio Białystok

facebook