Posłuchaj audycji
Jakub Sokołowski urodził się w rodzinie szlacheckiej Piotra Stefanowicza.Miał co najmniej trzech braci: Franciszka, Zygmunta i Filipa. Pochodził ze wsi Sokoły Ruś w parafii sokołowskiej, ziemi bielskiej wojewódxtwa podlaskiego.
Sokołowski w 1551 odnotowany jest jako studet Akademii Krakowskiej.Najprawdopodobniej po ukończeniu studiów uzyskał święcenia kapłańskie.
W 1563 roku służył zaciężnie w obronie potocznej, w chorągwi Prokopa Sieniawskiego z pocztem trzykonnym
Sokołowski będąc plebanem realizował także obowiązek służby ziemskiej z dóbr rodowych Sokoły i Franki.
Jakub Sokołowski zmarł i prawdopodobnie został pogrzebany w krypcie kolatorskiej pod kościołem w Sokołach.
Na początku XX wieku w miejscowym archiwum parafialnym w Sokołach znajdowała się księga "inkunabuł gotycki dziś obszarpany" z autografem plebana Sokołowskiego
Opracował Zbigniew Romaniuk
Radio Białystok