Dodana: 3 maj 2018 17:39

Zmodyfikowana: 3 maj 2018 17:41

Wspólna Niepodległa! Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z mniejszościami narodowymi

Występy zespołów wokalno-tanecznych, warsztaty kulinarne, gry i zabawy integracyjne, a na koniec wspólny polonez – tak wyglądało świętowanie 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. Trzygodzinny program festynu Zarząd Województwa Podlaskiego i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury przygotowali wspólnie z przedstawicielami zamieszkałych w regionie mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

Ilustracja do artykułu Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (25).jpeg

-  W to wyjatkowe święto powinniśmy pokazać, że jesteśmy razem. W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości chcemy jasno podkreślić, że niepodległa jest wspólna. Rzeczpospolitę Polską tworzą różne narody, a w naszym regionie ta wielonarodowość i wielokulturowość jest naprawdę istotna  – powiedział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, pomysłodawca imprezy, wyrażając jednocześnie nadzieję, że taka forma wspólnego świętowania wpisze się na stałe do podlaskiego kalendarza imprez.

Pomysł pojawił się niespełna 2 tygodnie temu i dzięki zaangażowaniu wszystkich mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych udało się przygotować program i nadać pomysłowi realny kształt.

- Gdyby król Stanisław i Ojcowie Konstytucji 3 Maja pojawili się dziś wśród nas, poczuliby się jak u siebie, bo taka była I Rzeczypospolita, wielu narodów, wielu kultur, wielu jezyków, wielu ludzi, którzy tworzyli wspólnotę państwa potężnego, jednego z najwiekszych w Europie. Świętujemy dziś w gronie wielkiej, różnorodnej wspólnoty. Podlasie jako jedyny region w Polsce przechowuje tradycje, obyczaje, języki, kultury, wyznania dawnej Rzeczypospolitej. To jest nasze dziedzictwo, ale i zobowiazanie – dodał poseł Robert Tyszkiewicz, członek sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Na scenie zaprezentowały się zespoły wokalno-taneczne reprezentujące kulturę białoruską, ukraińską, litewską, tatarską, żydowską i cygańską (tatarski Buńczuk, ukraińska Hiłoczka, białoruski As i Podlaski Wianek ze Stowarzyszenia AB-BA,  Rada Dance Art, zespół taneczno-wokalny z Puńska, Kapela Jankiela, czeczeński Lovzar i Kurpie Zielone).

- Wspólna Niepodległa to ważne wydarzenie, które dzieki zaangażowaniu mniejszości narodowych mogliśmy zorganizować. Dziś możemy pańwu pokazać rożnorodność regionu, wspaniałą kulturę i wspaniałą kuchnię. – zachęcał do zabawy dyrektor WOAK-u Cezary Mielko.

Po występach na scenie można było wziąć udział we wspólnym tańcu narodowym – polonezie, który poprowadzili tancerze z zespołu Kurpie Zielone. Przedstawiciele zespołów zapraszali do wspólnej tanecznej zabawy, uczyli podstawowych kroków swoich najbardziej popularnych tańców narodowych. Jednocześnie b trwały warsztaty kulinarne i można było posmakować kawioru po żydowsku, litewskiego mrowiska, busłowych (bocianich) łap, czy tatarskich przysmaków.  

Przez całą imprezę trwała zbiórka do puszek na pomoc w odbudowaniu Tatarskiej Jurty, która spłonęła w nocy 1 maja br. Do kwesty zachęcał ze sceny wicemarszałek Maciej Żywno.

(at)

facebook