Dodana: 24 maj 2018 14:32

Zmodyfikowana: 24 maj 2018 14:36

Trwa nabór do VIII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów „Animacja + świętowanie”

250 animatorów kultury z całej Polski, trzy dni warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych oraz prezentacja dwudziestu najlepszych praktyk kulturalnych – VIII Ogólnopolska Giełda Projektów już w październiku br. Animatorzy kultury zainteresowani udziałem w wydarzeniu mogą zgłaszać swoje projekty do 11 lipca. Warto dodać, że po raz pierwszy Giełda Projektów odbędzie się w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Giełda Projektów WOAK (3).JPG

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne spotkanie animatorów i praktyków kultury, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Pierwsze edycje Giełdy realizowane były w Warszawie, a od pięciu lat wydarzenie odbywa się w różnych miastach Polski.
W tym roku  realizatorzy projektów kulturalnych spotkają się w Białymstoku.

O szczegółach projektu informowali podczas konferencji prasowej (24.05) wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno,  dyrektor WOAK Cezary Mielko, dyrektor BOK Grażyna Dworakowska, z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i Magdalena Karowska-Koperwas z NCK. 

- Ogólnopolska Giełda Projektów to możliwość dla naszych lokalnych animatorów kultury na zaprezentowanie realizowanych projektów nie tylko w regionie, ale pokazaniu ich na bardzo szerokim forum – podkreśla Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno - Jako były animator kultury lokalnej wiem, że dla naszych gminnych ośrodków kultury możliwość pokazania swojej pracy poza terenem działania jest niezwykle motywujące, a jednocześnie ich przedsięwzięcia nabierają mocy. To również okazja do promocji całego województwa podlaskiego, bo o tym wydarzeniu mówi się w całej Polsce


Współorganizatorami VIII edycji Giełdy Projektów są Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Białostocki Ośrodek Kultury.
Dyrektor BOK-u Grażyna Dworakowska podkreśla, że to nie pierwsze spotkanie instytucji, którą kieruje z Giełdą Projektów  i Narodowym Centrum Kultury.
- Organizacja wydarzenia to dla nas coś nowego, ale będąc uczestnikami giełdy projektów w Gdyni i Katowicach znamy wartość tej imprezy  – mówi Grażyna Dworakowska –  Temat przewodni w tym roku jest przepiękny. Mam nadzieję, że projektów będzie dużo, a uczestnicy nie tylko będą wykorzystywać nasze projekty, ale również w przyszłości nas odwiedzać.

Każdego roku Giełda Projektów ma inny temat przewodni. W tym roku, w nawiązaniu do jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie będzie poświęcone świętowaniu.
 - Czekamy na projekty które odkrywają, popularyzują lokalne i narodowe dziedzictwo związane ze świętowaniem lub nawiązują do dat, postaci, wydarzeń i obrzędów ważnych z punktu widzenia lokalnej społeczności –  informuje Magdalena Karowska-Koperwas z Narodowego Centrum Kultury.

Projekty muszą już być zrealizowane lub być na zaawansowanym etapie realizacji pomiędzy 1 stycznia 2015, a 31 października 2018 roku. Wyniki naboru będą ogłoszone na początku sierpnia, a autorzy wybranych projektów wezmą udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, aby wspólnie przygotować atrakcyjne prezentacje na Giełdę. Każdy z prelegentów ma do dyspozycji na scenie tylko siedem minut, a to nie lada wyzwanie, żeby w tak krótkim czasie opowiedzieć o wielomiesięcznej pracy.

Ogólnopolska Giełda Projektów to również warsztaty, sesje posterowe i stolikowe, czyli proponowane przez organizatorów ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań. W tym roku wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowy dzień wizyt studyjnych.

 

Organizatorzy przygotowują te wizyty wybierając najciekawsze kulturowo miejsca w regionie.

 - Zawieziemy naszych gości do Supraśla, Tykocina, Sejn, Ziołowego Zakątka w Korycinach. Pokażemy Krainę Otwartych Okiennic, Białą Synagogę w Sejnach. Animatorzy kultury, którzy przyjadą na konferencję będą mogli wybrać się na jedną z dziesięciu zaproponowanych przez nas tras – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku – To szansa  by pokazać co w naszym regionie mamy w sferze kultury do zaoferowana, a mamy bardzo wiele.

 

Corocznym podsumowaniem wydarzenia jest publikacja, która prezentuje wszystkie dwadzieścia projektów przedstawionych na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w danym roku.

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w VIII edycji Giełdy Projektów znajdują się na stronach Białostockiego Osrodka Kultury, Wojewówdzkiego Ośrodka Animacji Kultury i Narodowego Centrum Kultury 

facebook