Dodana: 23 wrzesień 2017 08:54

Zmodyfikowana: 23 wrzesień 2017 08:54

W Sejnach i Krasnogrudzie pojawią się Wyspy Kultury

To będą spektakle, warsztaty, spotkania. W Sejnach w najbliższy weekend 23 i 24 września zawitają Wyspy Kultury. Projekt, który określić można mianem "kultury w drodze" ma w założeniu zniwelować bariery w dostępie do kultury, stwarza warunki do włączania się mieszkańców w życie kulturalne i inicjuje współdziałanie różnych środowisk i grup wiekowych – opowiada Agata Rychcik-Skibiński, która wspólnie z mężem Dariuszem Skibińskim jest pomysłodawczynią i organizatorką wydarzenia.

Ilustracja do artykułu wyspy.jpg

Wyspy Kultury – w charakterystycznej formie kolorowych namiotów – zawitają w przyjaznym środowisku Ośrodka Pogranicze w Krasnogrudzie. Pierwsze spotkania z cyklu „Wysp Kultury” odbyły się w pierwszy i drugi weekend sierpnia w Policznej i Białowieży (w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep), sejneńskie wydarzenia zakończą ten projekt w tym roku.

Przez dwa dni zaprezentowane zostaną propozycje dla dzieci, ale i dorosłych. Organizatorzy też warsztaty familijne dla całych rodzin. Będzie kolorowo i radośnie – taka odrobina letniej atmosfery pomimo słotnej pogody.

Nazwa „Wyspy Kultury” nie jest przypadkowa, ale określa zaanektowaną przez artystów przestrzeń, którą symbolizuje ogromny, kolorowy namiot albo jurta. - To metafora, ale często się zdarza, że miasteczka, które odwiedzimy są właśnie puste, smutne, a "wyspy" je ożywią. Często jest tak, że społeczność mija domy kultury i świetlice, które stoją puste i zamknięte, choć mają potencjał obiektów kulturalno-oświatowych. Stąd nasze „wyspy”, bo czasami tak jest, że trzeba impulsu, by coś odświeżyć, ożywić – podkreśla Agata Rychcik-Skibiński.

Program:

„Futerko z obłoków” to lalkowy teatrzyk dla najmłodszych, który opowiada, że warto być sobą, cenić to co wokół nas. Trzeba znać swoje otoczenie, swoich sąsiadów, bo bycie razem daje nam wiele radości.

„Punch i Judy” w konwencji dell arte 3 aktorów gra 7 postaci ubranych w barwne, przeskalowane karykaturalnie kostiumy. Żonglują dowcipem, przełamują dystans przestrzeni gry dzielącej aktorów od publiczności oraz łąc zą grę w żywym planie z grą kukłami za parawanem.

„Plan lekcji” – historia bez słów, grana przez 3 aktorów zamkniętych w szkolnych ławkach obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Kojarzona z Kantorem szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów – wspomnień szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku.

Warsztaty – stawiają na kreatywność i zaangażowanie uczestników.

Warsztaty familijne

"Warsztaty designu" i "Ziarno do ziarna" i "Impresje z baniek – stawiają na kreatywność i zaangażowanie uczestników. Korzystając z polskich nasion stworzymy piękne lokalne

wzory wyszyte na tkaninach oraz zadrukujemy lokalnym designem ubrania i tkaniny, które przyniosą widzowie. Z kolei bańki i warsztaty cyrkowe wprowadzą element ruchu i uśmiechu.

 

 

23.09 SEJNY

MIEJSCE: OŚRODEK „POGRANICZE – SZTUK, KULTUR I NARODÓW” – SEJNY/ KRASNOGRÓDA

- 15.30 - "IMPRESJE Z BANIEK MYDLANYCH" SZTUKA TWORZENIA /plener, cyklicznie do 18.00/

16.00 - ZIARNO DO ZIARNA” i  ’WARSZTATY DESIGNU” warsztaty familijne /plener,120 min./

18.00 -  "PUNCH I JUDY" spektakl familijny /plener, 45 min./

 

24.09 SEJNY

MIEJSCE: OŚRODEK „POGRANICZE – SZTUK, KULTUR I NARODÓW” – SEJNY/ KRASNOGRÓDA

15.30 - "IMPRESJE Z BANIEK MYDLANYCH" SZTUKA TWORZENIA /plener, cyklicznie do 18.00/

16.00 - „FUTERKO Z OBŁOKÓW”  spektakl familijny /plener, 45 min./

17.00 - „ZIARNO DO ZIARNA” i  ’WARSZTATY DESIGNU” warsztaty familijne„ /plener,120 min./

19.00 -  "PLAN LEKCJI" spektakl  /sala Synagoga, 60 min./

 

facebook