Dodana: 18 czerwiec 2018 14:01

Zmodyfikowana: 18 czerwiec 2018 14:12

VII edycja Białowieskich Spotkań z Arią

Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce zaprasza na kolejną - VII edycję Białowieskich Spotkań z Arią, tym razem w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Solistów z białoruskiego Mohylewa. Koncert odbędzie się 24 czerwca o godz. 17:00 na dziedzińcu Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży.

Ilustracja do artykułu Arie Poziom .jpg

VII Białowieskie Spotkania z Arią to przedsięwzięcie mające charakter plenerowego koncertu, realizowanego w przepięknej scenerii - w sercu Puszczy Białowieskiej – na dziedzińcu Muzeum Przyrodniczo – Leśnego w Białowieży.

Zadaniem naszej imprezy jest nie tylko wykonywanie dzieł znanych ale również prezentacja rzadziej wykonywanych. Założeniem organizatorów i tradycją jest zaproszenie do udziału w koncertach – wykonawców z Polski i Białorusi. Wspólne polsko – białoruskie wykonanie jest symbolem bliskich więzi i wspólnego dziedzictwa kulturowego obu narodów zamieszkujących Podlasie.

Przykładem wspólnego ducha w tym przypadku jest zamiłowanie do podobnej muzyki i podobne źródła natchnienia, a także artyści, którzy swym życiem i twórczością dawali dowód na to, że nie istnieją dla nich żadne bariery, że w obliczu artyzmu nieistotne są podziały narodowościowe i granice wyznaczone na mapach.
W przypadku narodów polskiego i białoruskiego potwierdzeniem tej tezy może być Michał Kleofas Ogiński – znakomity kompozytor i obywatel Wielkiego Księstwa Litewskiego, czy choćby urodzony w Mińsku Stanisław Moniuszko, twórca, którego muzykę powszechnie uznaje się za wzór muzyki polskiej i „słowiańskiej”.
Przypomnieć należy i przywrócić pamięć Jana Tarasiewicza, kompozytora urodzonego i tworzącego na Podlasiu, którego twórczość jest wspólna dla Polski i Białorusi.

Najwybitniejszym wychowankiem tego wielkiego, choć mało znanego artysty jest m.in. Jerzy Maksymiuk. Ci i wielu innych twórców, których dorobek chcemy zaprezentować w Białowieży, łączą nie tylko Polskę i Białoruś ale jeszcze więcej – Zachód ze Wschodem.

Dodatkowym, ważnym symbolem będzie miejsce wykonania, środek ostatniego pierwotnego lasu europejskiego, leżącego na granicy wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Ważnym również elementem imprezy jest promocja wywodzących się z Regionu młodych wykonawców wokalistów, a także stworzenie im okazji do prezentacji swojego talentu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Organizatorzy zapraszają również na 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook