Dodana: 1 lipiec 2018 12:22

Zmodyfikowana: 1 lipiec 2018 12:22

Rozpoczął się Podlasie SlowFest. Przed nami sześć tygodni koncertów, spektakli, pokazów i wędrówek

W sobotnie popołudnie przed Domem Ludowym oficjalnie swoją działalność zainaugurował Podlasie Slowfest. Choć pierwsi goście festiwalu już w sobotni poranek mieli okazję spotkać się na warsztatach Ojca Gabriela. Warsztaty na łące, na których można zbierać i degustować zioła to kwintesensja idei tego festiwalu gdzie wielka sztuka spotyka się z pięknem Puszczy Knyszyńskiej, Podlasia w ogóle i tym niespiesznym tempem życia, tak charakterystycznym dla ciągle wielu części naszego województwa.

Ilustracja do artykułu glowne podlasie slowfest otwarcie (17).jpeg

 

W czasie trwania festiwalu od 30 czerwca do 12 sierpnia czeka na nas około 120 wydarzeń - przede wszystkim artystycznych, ale też i odbywające się co najmniej raz dziennie warsztaty, jak np. pisania ikon w Akademii Supraskiej, czy wycieczki przyrodnicze. Festiwal odbywać sie będzie głównie w Supraślu i okolicach, ale i np. Podlaskiem Muzeum Kultury Ludowej.

Warto zajrzeć na stronę festiwalu www.podlasieslowfest.pl, gdzie jest dokładny harmonogram wydarzeń.

Województwo Podlaskie jest głównym partnerem tego wydarzenia - przekazało na jego organizację 300 tys. zł.

- Supraśl to jest wyjatkowe miejsce. Mam nadzieje, że podobnie jak w trakcie trwania pierwszej edycji czeka nas wielka dawka energii – mówił w czasie króciutkiej uroczystości inauguracyjnej Piotr Domagała, gitarzysta jazzowy, kompozytor i dyrektor artystyczny festiwalu.

A Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno powiedział: - Przed nami ponad miesiąc cudownych wydarzeń. Ubiegłoryczny eksperyment pokazał, że ta idea bardzo chętnie zadomowiła się w naszym regionie i wierzę, że tegoroczna edycja też okaże się sukcesem.

Podlasie Slowfest to nie jest wielki festiwal, jak przystało na nazwę slow (wolno – przyp.red.) wydarzenia festiwalowe biegną tu niespiesznym rytmem. Program zaś został ułożony w tym roku w bloki tematyczne, tak, że zainteresowani konkretnymi wydarzeniami mogą sobie wypad do Supraśla zaplanować wcześniej. Jak podkreślił burmistrz Supraśla Radosław Dobrowoslki – Miarą tego festiwalu nie są tłumy, ale rzeczywiście wybrana publika. I niech tak zostanie.

Ale choć tych tłumów w Supraślu rzeczywiście nie widać, to pomimo niesprzyjającej w sobotę pogody, atmosferę festiwalową dało się odczuć w okolicznych barach i restauracjach, na miejskiej promenadzie, a sądząc po rejestracjach samochodowych – goście festiwalowi bzli w większości spoza naszego województwa.

Ale powróćmy do samego festiwalu. Między 30 czerwcem a 12 sierpniem czekają nas piesze i rowerowe wycieczki. Dzienne i nocne podglądanie przyrody. Tegoroczny program festiwalu podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia. Propozycje nie nakładają się, jest ich maksymalnie kilka dziennie. Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka (pomysłodawcy tego wydarzenia) to między innymi retrospektywa filmów Ingmara Bergmana na 100-lecie urodzin wybitnego reżysera oraz nagodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 „Touch Me Not” Adinę Pintilie. Propozycje teatralne przygotował Teatr Wierszalin, który w ramach SlowFestu zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, akustyczno-elektroniczna podróż z dala od hałasu, przez warsztaty Julity Charytoniuk po Radical Polish Ansambl. Wydarzenia w ramach programu kulinarnego koordynuje Jakub Gutek, który zaprasza do wspólnego oglądania i spożywania w ramach projekcji filmowych i wspólnych kolacji.

Jedną z najważniejszych części Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu będą mogli poznać dzięki szeptuchom – szamankom i uzdrowicielkom funkcjonującym na pograniczu natury, medycyny i religii. Program festiwalu uzupełniają autorskie spotkania literackie, słuchowiska, warsztaty, rajdy rowerowe oraz podglądanie życia lokalnych ptaków i nietoperzy. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach: najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy z archiwum Gutek Film, zbudować dzikie zwierzęta z patyków czy popływać kajakiem pod opieką przewodnika i rodziców.

Lokalizacje: Dom Ludowy, Teatr Wierszalin, Akademia Supraska, Centrum Kultury i Rekreacji, Puszcza Knyszyńska, ulice i bulwary Supraśla

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Dalapenia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

PARTNERZY: Miasto Supraśl, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Szwecji w Polsce, Opera i Filharmonia Podlaska-ECS, Akademia Supraska

(mk)

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook