Dodana: 22 sierpień 2017 15:21

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2017 10:53

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 – zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego serdecznie zaprasza do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2017. Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dniach 9-10 i 16-17 września ph. „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”.

Ilustracja do artykułu informator2017podlaskie-o.jpg

Poprzez tak sformułowany temat, ogólnopolski koordynator wydarzeń – Narodowy Instytut Dziedzictwa, pragnie ukazać krajobraz jako zapis historii i tradycji w środowisku przyrodniczym, zapis działania człowieka w przestrzeni. Chce zachęcić do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał. Jest wynikiem działań człowieka, jego wiedzy, wrażliwości, kultury, przeobrażeń środowiska. Procesy te tworzyły oraz nadal tworzą nasz krajobraz, który podczas EDD będziemy rozszyfrowywać. Tegoroczna edycja to również sposobność do pokazania jaka jest panorama naszego dziedzictwa, piękno dużych miast, malowniczość wsi oraz wszystko to, co zawiera w sobie pojęcie krajobraz. Poprzez zabawę i edukację możemy pokazać jak zmieniał się krajobraz, jak powstawały i zmieniały się miasta. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na potrzebę uporządkowania przestrzeni, zachowanie ładu, aby przekazać kolejnym pokoleniom krajobraz, którym my obecnie możemy się cieszyć. Należy mówić o potrzebie ochrony krajobrazu i o tym, jak piękna przestrzeń może wpłynąć na nas samych, jak może uczyć nas wrażliwości i empatii. Temat tegorocznej edycji jest wieloaspektowy, o czym świadczy fakt, iż wiele dziedzin nauki – od geografii przez historię, sztukę i fotografię po ekonomię i prawo – zajmuje się dziś krajobrazem, czego dowodzi sukces uchwalonej w 2015 r. „ustawy krajobrazowej”. Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa to możliwość promocji Państwa instytucji, gminy, powiatu także poza województwem, gdyż informacje o wydarzeniu będą zamieszczane na ogólnopolskiej stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz materiałach drukowanych na okoliczność całego przedsięwzięcia.

 

W związku z tym, iż Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jest koordynatorem EDD w regionie, zachęcamy do organizacji wydarzeń i nadsyłanie zgłoszeń na poniższy adres mailowy marta.pacewicz@wrotapodlasia.pl

 

Poniżej linki z informacjami dotyczącymi EDD.

 

http://edd.nid.pl/page/section?code=aboutus&name=O-EDD

http://edd.nid.pl/page/section?code=wskazowkiedd&name=Wskazowki-EDD

http://edd.nid.pl/page/section?code=eddpoland&name=EDD-w-Polsce

http://edd.nid.pl/

 

 

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP

 

Pliki do pobrania

facebook