Dodana: 4 listopad 2017 16:39

Zmodyfikowana: 5 listopad 2017 09:16

Premiera „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (VIDEO)

Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz: - Ludzie, z którymi mam okazję pracować przy tej realizacji są zachwycający warsztatowo i osobowościowo. Są niesłychanie pracowici. Udało mi się ich porwać do pracy poza wyznaczonymi godzinami prób, co nie zawsze się zdarza. Kiedy idę po zakończonej próbie pracować samodzielnie albo odpoczywać w hotelu, oni się spotykają i ćwiczą, szukają. Przynoszą na kolejną próbę nowe propozycje. Atmosfera wokół tej realizacji jest bardzo inspirująca. Aktorzy, którzy często ze sobą pracują znają każdy swój gest, krok czy timbre głosu. Bardzo mi zależało, żeby ich „odczarować”, żeby sięgnęli po coś, czego do tej pory nie dotykali. I chyba mi się to udało. Wydaje mi się, że widzowie, którzy często odwiedzają ten teatr i znają ten zespół mogą być bardzo zaskoczeni niektórymi aktorskimi kreacjami - opowiada.

Ilustracja do artykułu IMG_8891.JPG

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość.

Grzegorz Chrapkiewicz – reżyser spektaklu - przyznaje, że ucieszył się, kiedy okazało się, że sztuki tej nie było jeszcze w repertuarze białostockiego teatru i będzie mógł ją tu zrealizować.

- Jest to dramat bardzo mi bliski. „Siedzi we mnie” odkąd go przeczytałem bardzo dawno temu. Jest bardzo przejmujący, przy pozornie zabawnym entourage’u sytuacji i zdarzeń. Oddziałuje na mnie niezwykle prawdziwym, szczerym wzruszeniem. Jest to również tekst, dzięki któremu można w sposób niezwykle interesujący pracować z aktorami. Aktorzy mogą podczas tej pracy odnaleźć w sobie cechy, możliwości, umiejętności, pewien rodzaj wrażliwości, z którą nigdy dotąd się nie spotkali, której nigdy w sobie nie odkryli. Obojętnie jaki będzie ostateczny rezultat, wiem, że jest tu kilku aktorów, którzy porozmawiali ze sobą tak szczerze, jak nigdy dotąd - mówi reżyser.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Aneta Suskiewicz. Muzykę skomponował Szymon Wysocki. Za reżyserię świateł odpowiada Olaf Tryzna. Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Mazur, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław, Łukasz Borkowski, Marek Cichucki i Dawid Malec.

- Czasem wydaje mi się, że jestem normalny, a cały świat wariuje. Innymi razy czuję się wariatem otoczonym zupełnie normalnymi ludźmi. Czy szaleństwo jest wokół, nas czy nosimy je w sobie? Jeszcze nie znam odpowiedzi na to pytanie, a Państwo? Zapraszam serdecznie na „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” - przyjrzymy się tej sprawie wspólnie - zachęca Łukasz Borkowski, wcielający się w rolę Piotra – głównego bohatera sztuki.

Premiera „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” odbędzie się 4 listopada 2017 r. na Scenie Dużej. Bilety na przedstawienie w cenie: 60 zł (premiera), 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (studencki - zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny) oraz 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/kupbilet.

 

Petr Zelenka

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”

Tytuł oryginalny: „Příběhy obyčejného šílenství”

Przekład: Krystyna Krauze

Premiera: 4 listopada 2017 r.

Scena Duża

Czas trwania: ok. 120 minut


Reżyseria - Grzegorz Chrapkiewicz
Kostiumy - Aneta Suskiewicz
Scenografia - Wojciech Stefaniak
Muzyka - Szymon Wysocki
Reżyseria świateł - Olaf Tryzna
Asystent reżysera - Patryk Ołdziejewski
Inspicjent - Jerzy Taborski

Obsada:
Justyna Godlewska-Kruczkowska - Sylwia
Arleta Godziszewska - Matka
Urszula Mazur - Jana
Aleksandra Przesław (gościnnie) - Anna, Ewa (Manekin)
Monika Zaborska - Alicja
Bernard Bania - Alesz
Łukasz Borkowski (gościnnie)- Piotr
Marek Cichucki (gościnnie) - Ojciec
Dawid Malec (gościnnie) - Mucha
Patryk Ołdziejewski - Szef, Mężczyzna
Piotr Szekowski - Jerzy

 

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja AdiT Elżbieta Manthey

Projekt plakatu: Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach

 

Spektakl można obejrzeć:

- 4 listopada, godz. 19.00 (PREMIERA)
- 5 listopada, godz. 17.00
- 10 listopada, godz. 20.30
- 11 listopada, godz. 17.00
- 12 listopada, godz. 17.00
- 2 grudnia, godz. 17.00
- 3 grudnia, godz. 17.00

 

Ceny biletów*:

- premiera - 60 zł

- normalny - 50 zł,

- ulgowy - 40 zł,
- studencki - 25 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)

- szkolny - 20 zł,
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

 

 

facebook