Dodana: 30 październik 2017 11:15

Zmodyfikowana: 30 październik 2017 11:15

Potrójny jubileusz w WOAK-u

W niedzielę, 29 października w białostockich Spodkach świętowano trzy wspaniałe jubileusze: 30-lecie istnienia działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury Chóru im. Stanisława Moniuszki i 60-lecie pracy artystycznej dyrygenta Chóru Prof. Jerzego Śródkowskiego. Trzecią okazją do świętowania były 90 urodziny Profesora Śródkowskiego. Z tej okazji w siedzibie WOAK-u przy ul. Św. Rocha odbył się uroczysty koncert. Gratulacje jubilatom złożył m.in. Wicemarszałek Maciej Żywno

Ilustracja do artykułu P1060752.JPG

Chór im. S. Moniuszki powstał w 1987 r. z inicjatywy Białostockiego Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki. Od roku 1999 do dziś kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest prof. Jerzy Śródkowski. Repertuar chóru to przede wszystkim muzyka polska różnych epok, a więc pieśni artystyczne, patriotyczne, żołnierskie, sakralne, ludowe i towarzyskie.

W czasie swojej 30-letniej działalności chór koncertował w kraju i za granicą. Ze swoim repertuarem był zapraszany do Lwowa, Grodna, Wilna, Wiednia, Berlina czy Pragi. W maju 1993 roku w Watykanie, na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II, chór miał możliwość zaprezentowania dwóch kompozycji Jerzego Śródkowskiego: „Hasło życzeniowe” i „Witaj nam, Ojcze Święty”, które miały swoją premierę podczas wizyty Jana Pawła II w Białymstoku. W 2007 r. została nagrana płyta, na której znalazło się 19 różnych utworów, w tym pieśni patriotyczne, artystyczne oraz ludowe, a w kolejnym roku wydano album z kolędami. W ciągu każdego roku zespół jest zapraszany na koncerty z okazji jubileuszy, rocznic i innych imprez okolicznościowych na terenie całego województwa.

facebook