Dodana: 11 styczeń 2019 10:50

Zmodyfikowana: 11 styczeń 2019 10:50

Dzień Babci i Dziadka w Skansenie

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie! 20 stycznia ruszajcie z wnukami do skansenu. Spędzicie tu czas ciekawie i twórczo. Miłośnicy robótek ręcznych nauczą się wyszywać makatki naścienne, a ci, którzy od igły z nitką wolą drewno, będą mieli okazję popracować dłutem albo zbudować z klocków wiejską chałupę. Początek – w samo południe.

Ilustracja do artykułu hafcik1.jpg

Warsztaty wyszywania makatek naściennych poprowadzi twórczyni ludowa Agata Jakończuk, która zajmuje się tym od kilkudziesięciu lat. Haftowania nauczyła się od matki. W swoich pracach, wykonanych na białym płótnie muliną albo kordonkiem, odtwarza stare tradycyjne wzory. Podczas zajęć w skansenie podzieli się swoimi umiejętnościami z babciami i ich wnuczkami, co nie znaczy, że dziadkowie i wnuczkowie nie są na nich mile widziani. 

Tych, których wyszywanie nie pociąga zapraszamy na spotkanie z drewnem. Każdy z uczestników dostanie dłuto, by pod okiem instruktora, własnoręcznie wykonać rzeźbę. Wszystkie prace, zarówno rzeźby, jak i makatki, można będzie zabrać ze sobą do domu.

Mamy też coś dla uczestników z zacięciem konstruktorskim: dwa komplety drewnianych klocków, z których samodzielnie zbudują miniaturę wiejskiej chałupy, bardzo podobnej do tych, które można podziwiać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Na Dzień Babci i Dziadka w Skansenie warto zabrać ze sobą coś do jedzenia. Chętni mogą zostać po zajęciach i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, przy ognisku.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SKANSENIE

 „Wyszywane makatki ozdobą mojej chatki”

 „Obrazki w drewnie wykonane”

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Niedziela, 20 stycznia 2019, godz. 12.00

Koszt 10 zł/os.

Zapisy: email: edukacja@skansen.bialystok.pl , tel. 509336816

Dojazd autobusem linii 102 (przystanek –Zajazd, kierunek na Augustów)

Budynek szkoły z Kalinowa Solek

 

facebook