Dodana: 1 październik 2017 11:41

Zmodyfikowana: 1 październik 2017 11:41

Pięć wydarzeń na piąte urodziny Suwalskiego Ośrodka Kultury

W listopadzie 2017 roku minie 5 lat od powołania Suwalskiego Ośrodka Kultury – kontynuatora działań Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Z okazji jubileuszu organizatorzy przygotowali pięć spotkań ze sztuką w różnych odsłonach – zawsze z artystami związanymi z Suwalszczyzną i regionem w roli głównej.

Ilustracja do artykułu FullSizeRender.jpg

Weekend 5-lecia SOK zainaugurował w piątek, 29 września wystawą prac obchodzącego w tym roku dziewięćdziesiąte urodziny Andrzeja Strumiłły – artysty, który właśnie ten region wybrał na swoją małą ojczyznę, patrona roku 2017 w Województwie Podlaskim.

Po wernisażu - koncert zespołu Ørganek, którego liderem jest Tomasz Organek, muzyk urodzony w Suwałkach i związany z Suwalszczyzną, laureat wielu prestiżowych nagród i jeden z najbardziej charakterystycznych artystów polskiej sceny rockowej i alternatywnej.

W sobotę, 30 września ze specjalnym koncertem wystąpiła Suwalska Orkiestra Kameralna świętująca w tym roku dziesięciolecie działalności artystycznej, a – w symfonicznej odsłonie – towarzyszył jej żywiołowy i charyzmatyczny zespół Klezmafour, laureat dwóch nagród prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie, którego członkiem jest pochodzący z Suwałk wirtuoz akordeonu i bandoneonu Rafał Grząka.
W tej uroczystości uczestniczyła Wicemarszałek Wojeództwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz.

Na zakończenie, w niedzielę, 1 października będzie można zobaczyć inscenizację dramatu Adama Mickiewicza „Dziady – Noc Pierwsza” w reżyserii Piotra Tomaszuka i wykonaniu Teatru Wierszalin. Spektakl zebrał entuzjastyczne recenzje i został uhonorowany Grand Prix toruńskich Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra 2017, festiwalu, na którym prezentowane są najnowsze, najciekawsze spektakle najlepszych polskich teatrów niezależnych.

Niedzielny wieczór uwieńczy kameralny koncert Marka Gałązki, poety, kompozytora, znanego popularyzatora twórczości Edwarda Stachury, współtwórcy „Przystanku Olecko”, w latach 2011-2015 zastępcy dyrektora SOK, podczas którego usłyszymy utwory ze zbierającej świetne recenzje najnowszej płyty „Pistolet w dłoni ojca”.

Więcej na: http://soksuwalki.eu/5-wydarzen-na-5-urodziny-sok-u/

facebook