Dodana: 1 październik 2017 11:19

Zmodyfikowana: 2 październik 2017 13:19

Opera i Filharmonia Podlaska obchodzi piąte urodziny

Dokładnie pięć lat temu Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki rozpoczęła działalność pod dachem budynku, zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną prof. Marka Budzyńskiego, stając się największą instytucją artystyczną w północno-wschodniej Polsce. Na urodziny zaplanowano szereg atrakcji.

Ilustracja do artykułu 93_opera_100117.JPG

W sobotę, 30 września odbył się koncert z piosenkami z bajek Opery i Filharmonii Podlaskiej w wykonaniu artystów OiFP - "Opera to moja bajka", oraz spotkanie z artystami: Agnieszką Przekupień (Lara w „Doktorze Żywago”, Andrzejem Makalem (kierownikiem artystycznym Big Bandu OiFP), Maciejem Nerkowskim (Liberiuszem w „Doktorze Żywago”), Julią Dmochowską (dzicięca rola Kateriny w „Doktorze Żywago”) oraz specjalistów, którzy o artystów dbają: Barbarą Rożko (szefową garderobianych w OiFP) i Martą Lewkowską (szefową charakteryzacji). Była także możłiwość zwiedzania Opery.

W niedzielę, 1 października "Korczak" na dużą scenę Opery powrócił "Korczak", ale w wersji koncertowej! Poruszająca historia Janusza Korczaka opowiedziana librettem Nicka Stimsona i muzyką Chrisa Williamsa w wykonaniu solistów i zespołów Chóru, Chóru Dziecięcego i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Partie Korczaka wykonał Tomasz Steciuk.

O 14.00 - SCHRON ATOMOWY CZY DUMA REGIONU? OPERA W ARCHITEKTURZE MIEJSKIEJ I ŚWIADOMOŚCI MIESZKANCÓW odbył się panel dyskusyjny z udziałem Damiana Tanajewskiego – dyrektora OiFP, Grzegorza Berniaka – dyrygenta OiFP, Macieja Żywno – Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, Andrzeja Kłopotowskiego – dziennikarza, Adama Tureckiego – architekta, Katarzyny Niziołek – socjologa, Rafała Supińskiego i Tomasza Steciuka – solistów OiFP poprowadzą Dorota Sokołowska - dziennikarka Radia Białystok i Ilona Karpiuk – OiFP.


Budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku wzbudzała w mieszkańcach emocje od momentu pojawienia się planów inwestycji, a zdania co do zasadności powstania największej instytucji artystycznej w północno-wschodniej Polsce były podzielone. Wielu sceptyków powstania OiFP-ECS podważało sens budowy gmachu przy Odeskiej 1, a melomanów cieszyła perspektywa powstania w Białymstoku „świątyni sztuki”. Jednych zachwycała nowoczesna bryła zaprojektowana przez prof. Marka Budzyńskiego, a inni krytykowali projekt nazywając go „schronem atomowym”. Dziś, po 5 latach działalności i odwiedzinach ponad 800 tysięcy gości, Opera i Filharmonia Podlaska zaprosiła do dyskusji, o tym jak mieszkańcy oceniają obecność Opery na mapie Białegostoku i czy spełnia ich oczekiwania? 

Z okazji jubileuszu wicemarszałek Maciej Żywno i dyrektor OiFP Damian Tanajewski na błoniach Opery zasadzili drzewa. 
Nie zabrakło też urodzinowego tortu.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości Piąte urodziny Opery i Filharmonii Podlaskiej 

facebook