Dodana: 15 grudzień 2017 10:38

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2017 10:38

Ocalone archiwum grodzieńskich brygidek

W czwartek 14 grudnia w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowane zostały cenne dokumenty z archiwum Zakonu Świętej Brygidy w Grodnie. Udało się je ocalić dzięki staraniom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 4.jpg

– Gdy w 2015 r. zadzwoniła do mnie prof. Maria Kałamajska-Saeed z informacją, że znalazła dokumenty grodzieńskich brygidek, nie wahałem się ani chwili – zapewniłem, że zrobimy wszystko, by je uratować – mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. – Nie można było zwlekać, bo zabytki były w opłakanym stanie – papier dosłownie rozsypywał się w rękach.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku pozyskało dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe – priorytet 4 – Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą. Ogółem w latach 2016-2017 kwota dofinansowania wyniosła 27 861 zł – cały projekt kosztował ponad 30 tys. zł.

Konserwacji poddano 497 dokumentów (kart papieru) – głównie dokumentów rękopiśmiennych, tylko w niewielkiej liczbie druków wypełnianych odręcznie, pochodzących z okresu od XVI do XX w. Zawierają one m.in. regułę zakonu, szczegółowe przepisy regulujące życie wspólnoty, zbiory modlitw, pieśni, tekstów nabożnych rozważań oraz spisy nieruchomości, które były własnością klasztoru.

Dokumenty zostały zakonserwowane i zdigitalizowane. W postaci elektronicznej zostaną przekazane do Archiwum Państwowego w Białymstoku.

W konferencji wzięli udział: Dyrektor Muzeum Podlaskiego, Andrzej Lechowski oraz prof. Maria Kałamajska-Saeed, historyk sztuki, emerytowany pracownik Instytutu Sztuki PAN, Marek Kietliński, Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Anatol Wap, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

facebook