Dodana: 11 styczeń 2018 11:10

Zmodyfikowana: 11 styczeń 2018 11:10

Nadchodzące wydarzenia w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Braniccy – powrót po latach, spotkanie z Mistrzem Andrzejem Strumiłłą i wspólne kolędowanie – to tylko niektóre z propozycji Muzeum Podlaskiego na styczeń. Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń na 10-14 stycznia br.

Ilustracja do artykułu Andrzej Strumiłło.jpg

Izabela i Jan Klemens Braniccy. Powrót po latach – pierwsza publiczna prezentacja portretów Branickich

10 stycznia 2018 r., godz. 17.00, Ratusz (Rynek Kościuszki 10)

Zapraszamy na pierwszą publiczną prezentację portretów Izabeli i Jana Klemensa Branickich, zakupionych w grudniu 2017 r. przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

 

Prelekcję wygłosi Joanna Tomalska-Więcek, kierownik Działu Sztuki  Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, która znalazła informację o wystawieniu portretów na sprzedaż przez monachijski dom aukcyjny Hampel.

 

– Wizerunki obojga Branickich pojawiają się na rynku antykwarycznym bardzo rzadko – mówi Joanna Tomalska-Więcek, kierownik Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. – W zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku znajdowały się do tej pory tylko pojedyncze portrety Branickich – kopie namalowane przez artystów obdarzonych dalekim od mistrzostwa talentem lub wypożyczone z innych zbiorów muzealnych. Para portretów zakupionych w grudniu 2017 r. przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, to prawdziwy rarytas  –  tym większy, że obrazy wyszły spod ręki artysty wysokiej klasy. Tożsamość autora jest przedmiotem badań. Portrety były oznaczone jako anonimowe – zachowały się jednak tabliczki, które mogą zawierać cenne wskazówki do dalszych poszukiwań.

 

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze ustalenia na temat autorstwa, czasu powstania i okoliczności nabycia dzieł. Będzie można też porównać zakupione obrazy z kilkudziesięcioma innymi portretami Branickich, które znajdują się w polskich zbiorach muzealnych.

 

Wstęp: 2 zł

 

Joanna Tomalska-Więcek – historyk sztuki, kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, autorka wielu wystaw muzealnych i publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, poświęconych kulturze Białegostoku i regionu. Jest m.in. współautorką wydawnictw „Białystok nie tylko kulturalny” i „Malarstwo polskie”, autorką książek „Ikony w zbiorach prywatnych i muzealnych” i „Malarze Podlasia”. Bada i popularyzuje środowisko białostockich malarzy żydowskiego pochodzenia w okresie międzywojennym – przygotowała pierwszą białostocką wystawę prac Bencjona Rabinowicza. Od lat stara się przywracać pamięć o niegdysiejszym bogactwie kulturowym Podlasia.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Spotkanie z Mistrzem – Profesor Andrzej Strumiłło oprowadzi publiczność po wystawie w Ratuszu

11 stycznia 2018 r., godz. 17.00, Ratusz (Rynek Kościuszki 10)

Zapraszamy na spotkanie autorskie Profesora Andrzeja Strumiłły. Autor opowie o prezentowanej w Ratuszu wystawie "Andrzej Strumiłło. Malarstwo i rysunek. Dziennik A4", która zamyka Rok Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

 

Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

 

Wstęp: 2 zł.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

WIECZÓR HISTORYCZNY: Kolędujmy wszyscy wraz

12 stycznia 2018 r., godz. 17.00, Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37)

Muzeum Historyczne zaprasza na kameralny wieczór kolęd. Z tej okazji będzie można usłyszeć nowe aranżacje często zapomnianych lub nieznanych staropolskich pastorałek w wykonaniu młodych artystów. Nie zabraknie również możliwości zaśpiewania tych współcześnie nam znanych. Serdecznie zapraszamy, będzie to okazja nie tylko do tego by odkryć bogactwo polskiej kolędy, ale również, by klimat świąt Bożego Narodzenia trwał w nas długo po ich zakończeniu.

 

Wstęp: 2 zł

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dawne i nowe kolędy, czyli klasyczne Boże Narodzenie na cztery głosy

13 stycznia 2018 r., godz. 15.00, Ratusz (Rynek Kościuszki 10)

Kolędy w opracowaniu na duety oraz kwartet solistów

Kancjonał Staniątecki, O. M. Żukowski, W. Szamotuł, B. Pękiel, S. Niewiadomski, F. Nowowiejski

Wykonawcy: Ensemble QuattroVoce w składzie:

Marta Wróblewska - sopran

Paweł Pecuszok  - tenor

Aleksandra Pawluczuk - mezzosopran

Przemysław Kummer - bas/baryton

Dawid Zarzycki  - fortepian

Program koncertu:

CZĘŚĆ I: Śliczna Panienka, Cieszmy się i pod niebiosy, A wczora z wieczora, Zjawiło się nam, A cóż z tą dzieciną, Dzisiaj w Betlejem, Król wiecznej chwały, Witajże dzieciątko, Jakaż to gwiazda, Lulajże Jezuniu, Ach witajże pożądana, Pójdźmy wszyscy,Tryumfy króla, Wśród nocnej ciszy

CZĘŚĆ II: Pieśń o Narodzeniu Pańskim – Wacław z Szamotuł, Resonet in laudibus – Bartłomiej Pękiel, Ave magne Rex coelorum – Kancjonał Staniątecki 1707, Christus, qui genitus Mariae – Kancjonał Staniątecki 1586, Dominus natus est, iubilemus omnes - Kancjonał Staniątecki 1586, Gdy śliczna Panna – Jan Maklakiewicz, Wśród nocnej ciszy – Stanisław Niewiadomski, Anioł pasterzom mówił - Stanisław Niewiadomski

Cicha noc – Franz Gruber, O gwiazdo Betlejemska - Stanisław Niewiadomski, Do szopy, hej pasterze - Stanisław Niewiadomski, Jezusek czuwa – Feliks Nowowiejski, Dzisiaj w Betleem - Stanisław Niewiadomski, Bracia, patrzcie jeno – Tomasz Flasza, Tryumfy Króla Niebieskiego

 

Wstęp 2 zł

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MALUCHY W KRAINIE SZTUKI: Maska teatralna – ulubiony rekwizyt aktora

13 stycznia 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17)

W naszym muzeum możemy obejrzeć rzeźbę sławnego aktora Stefana Jaracza, trzymającego maskę teatralną. Już w starożytnej Grecji maski były podstawowym elementem stroju aktora i obrazowały odtwarzaną przez niego postać. Wykorzystują je także współcześni aktorzy, głównie w spektaklach dla dzieci. Na podstawie zaprezentowanej bajki uczestnicy wykonają maski teatralne poznanych bohaterów.

Czas trwania: ok. 60 min.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-7 lat wraz z opiekunami.

opłaty:

  • dzieci - 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby
  • opiekunowie - 5 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo:

muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Koncert z historią

14 stycznia 2018 r., godz. 17.00, Ratusz (Rynek Kościuszki 10)

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny UMFC w Białymstoku oraz Zakład Pedagogiki Instrumentów Smyczkowych zapraszają na koncert w Ratuszu z cyklu „Koncerty z historią”, które są przypomnieniem historycznych koncertów dawnego Białegostoku.

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski

Program:

Część I:

Eugène Ysaÿe – Sonata G-dur, op. 27 nr 5

I - L'Aurore

II - Danse Rustique

Pablo de Sarasate – Melodie cygańskie op. 20

Wykonawcy: Maria Sosnowska – skrzypce, Maciej Krassowski – fortepian

 

Część II:

Ludwig van Beethoven - Sonata na skrzypce i fortepian nr 8 G - dur

  1. Allegro assai
  2. Tempo di menuetto
  3. Allegro vivace

Henryk Wieniawski – Fantaissie Brillante na motywach z opery "Faust" op. 20

 

Wykonawcy: Magdalena Skwierczyńska – skrzypce, Grzegorz Gorczyca – fortepian

Wstęp 2 zł

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

OPROWADZANIE KURATORSKIE: „Piękno za kurtyną zapomnienia” Olga Niewska – rzeźba

14 stycznia 2018 r. godz. 15.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17)

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej: „Piękno za kurtyną zapomnienia” Olga Niewska - rzeźba.

W towarzystwie kuratora wystawy, Cezarego Szymaniuka, obejrzymy prace znanej rzeźbiarki Olgi Niewskiej (1898 – 1943) oraz poznamy inspiracje artystyczne, które wpisały się w jej życie prywatne i zawodowe.

Na wystawie prezentowane są portrety znanych osobistości, akty, rzeźby o tematyce sportowej i animalistycznej. Ekspozycję uzupełnią liczne archiwalne fotografie.

Dzieła pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Teatralnego w Warszawie.

 

Wstęp: 2 zł

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

FERIE 2018 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku przygotowało na czas ferii zimowych (22.01-04.02.2018) liczne i bardzo różnorodne propozycje edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy na bezkrwawe łowy do choroszczańskiego parku, naukę zdobienia ikon w Supraślu i na spotkanie z malarstwem współczesnym w Ratuszu. W Muzeum Historycznym będzie można przekonać się, czym bawili się i w co grali nasi dziadkowie, gdy byli dziećmi. W Muzeum Karnego otworzy swoje podwoje Akademia Małego Artysty, a w Tykocinie będzie można zdobyć pierwsze szlify aktorskie pod kierunkiem Dariusza Szady-Borzyszkowskiego.

Szczegółowy program Ferii 2018  

 

facebook