Dodana: 1 kwiecień 2019 11:52

Zmodyfikowana: 1 kwiecień 2019 11:55

Najpierw Supraśl, teraz Kraków - promocja książki "Nowosielski - sztuka sakralna Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” w stolicy Małopolski

„Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” Krystyny Czerni to publikacja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego na terenie obecnego województwa podlaskiego, warmińsko–mazurskiego i lubelskiego. Premiera albumu miała miejsce 20 lutego br. w Akademii Supraskiej, a 28 marca książka została zaprezentowana krakowskim czytelnikom.

Na telebimie ilustracja z książki

„Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin”  jest drugim tomem szeroko zamierzonego opracowania monumentalnej sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego.
Pierwszy powstał ponad trzy lata temu i dotyczył Małopolski.
W drugim albumie udokumentowano twórczość Nowosielskiego na terenie trzech regionów: Podlasia, Lublina, Warmii i Mazur.

Album zawiera opis historyczny i analizę ikonograficzną obiektów, oraz blisko 600 zdjęć, których autorami są Piotr Sawicki, Bogusław Florian Skok i Grzegorz Eliasiewicz.
W książce znalazły się także liczne zdjęcia archiwalne, dokumentujące wnętrza już nie istniejące – przemalowane lub zniszczone.

Spotkanie odbyło się w 28 marca br. w sali konferencyjnej  Biblioteki Jagiellońskiej. W dyskusji towarzyszącej promocji udział wzięli:
Krzysztof Klimek - artysta malarz, uczeń Jerzego Nowosielskiego,
Ewa Zalewska - Kierownik Muzeum Ikon (Oddział Muzeum Podlaskiego) z Supraśla,
Adam Zagajewski – poeta,
oraz Autorka - Krystyna Czerni.

Organizatorami spotkania byli Muzeum Podlaskie oraz Biblioteka Jagiellońska

Współwydawcami albumu „Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” są Samorząd Województwa Podlaskiego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Kolejne spotkania promocyjne wydawnictwa odbędą w Warszawie i Olsztynie.

 

***

Krystyna Czerni (ur. 1957) – krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje: Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 r. związana była z Instytutem Historii Sztuki UJ. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Obecnie jest związana z Fundacją Wspierania Kultury IRSA. Wydała m.in. Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim (Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Kraków 2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (Bydgoszcz 2003), Nowosielski (Kraków 2006), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (Kraków 2015), Jerzy Nowosielski w Lublinie (Lublin 2015). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Kazimierza Wyki (2012). Jej książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Kraków 2011) trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia w 2012 r.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook