Dodana: 14 grudzień 2017 12:30

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2017 10:51

Miś i Tygrysek w poszukiwaniu szczęścia, czyli „Ach, jak cudowna jest Panama” w BTL

Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych Dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego… To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami… Dlatego Miś i Tygrysek postanawiają opuścić swój domek i wyruszyć w poszukiwanie bananowego Eldorado. Od czwartku, 14 grudnia na scenę Białostockiego Teatru Lalek wchodzi „ Ach jak cudowna jest Panama” Janoscha w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego

Ilustracja do artykułu IMG_9420.JPG

- To jest historia o przyjaźni, o tym, że siła przyjaźni potrafi spełnić każde marzenie, pokonać trudności, przebyć każda drogę – mówi reżyser spektaklu – Ale jest to też historia o codzienności, która dopada nas wszystkich, wtedy trzeba wyjść przewietrzyć głowę i docenić to co  się ma.

To już trzecia przygoda z cyklu opowieści niemieckiejęzycznego bajkopisarza, z pochodzenia Ślązaka - Janoscha o Tygrysku i Misiu,  po którą sięgnął Ireneusz  Maciejewski. Wcześniej realizował „Dzień dobry, Świnko”  i „Idziemy po skarb”.
 - Urzekło mnie w  tekstach Janoscha to, że nie ma tu wielkich dramatów, wielkich spraw, a jednak to,  co dzieje się na scenie dotyczy nas wszystkich – ciągłe poszukiwanie szczęścia. To optymistyczna historia, w której i mały i duży widz znajdzie coś dla siebie

Na scenie zobaczymy klasyczny teatr parawanowy i pacynki - mapety. Jak podkreśla scenograf Dariusz Panas, to forma, która znakomicie się sprawdza przy adaptacji Janoscha.  
- Delikatny temat, subtelne emocje – potrzebna jest do tego ekspresja wizualna. Pacynki mapety doskonale się tu sprawdzają. Mogą zaśpiewać, maja swoją bezwładność, która dobrze się sprawdza w teatrze parawanowym, to wdzięczna forma do opowiadania tej historii.

Na potrzeby spektaklu powstało kilka piosenek, do których teksty napisała Agłaja Janczak, a muzykę skomponował Sambor Dudziński.
- Piosenki trochę dopowiadają historię, i  trochę rozszerzają – mówi Ireneusz Maciejewski
Sama muzyka jest lekka, przyjemna i jak podkreślają twórcy spektaklu – „nie wyrasta ponad parawan”
- Jest taka jaką zagraliby nasi bohaterowie.
Warto dodać, że piosenki na żywo śpiewają aktorzy animujący lalki.
Główne role zagrają Jacek Dojlidko ( Tygrysek) i Błażej Piotrowski ( Miś).Wystapią również Magdalena Dąbrowska, Iwona Szczęsna, Kamila Wróbel, Artur  Dwulit i Wiesław Czołpiński. 

Premiera  „Ach, jak cudowna jest Panama” będzie miała miejsce w niedzielę, 17 grudnia. 

Zobacz „Ach, jak cudowna jest Panama” w repertuarze BTL

facebook