Dodana: 14 wrzesień 2017 11:55

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2017 11:55

Mieszkalna architektura drewniana w krajobrazie urbanistycznym Tykocina od w XVIII do dziś

Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kultura Małych Miast wraz z właścicielami tykocińskich zabytkowych domów drewnianych zapraszają na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Tykocinie w dniu 16 września 2017 roku w godz. 11.00-15.00 pt. „Mieszkalna architektura drewniana w krajobrazie urbanistycznym Tykocina od w XVIII do dziś”.

Ilustracja do artykułu zaproszenie 1.jpg

Godz. 11.00

Spotkanie w zabytkowym domu przy Placu Czarnieckiego 10. Zwiedzanie domu oraz wystawy „Szlak architektury drewnianej Tykocina”. Pokaz zdjęć archiwalnych przedstawiających krajobraz Placu Czarnieckiego i Tykocina w w. XIX i XX.

Godz. 12.00

Oprowadznie po Placu Czarnieckiego. Opowieść o historii drewnanych domów przy pierzei północnej i ich roli w krajobrazie XVIII-wiecznego rynku.

Godz. 12.30

Wycieczka szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina pod hasłem „Drewniane domy mieszkalne w krajobrazie urbanistycznym wielokulturowego Tykocina. ” Trasa rozpoczyna się pod pomnikeim Czarnieckiego na  XVIII –wiecznym rynku, wiedzie ulicą Złotą w kierunku dawnej żydowskiej dzielnicy Kaczorowo, następnie Choroszczańską, Jordyką i ul. Klasztorną do dzielnicy Nowe Miasto, gdzie zobaczymy m.in. zachowane  zespoły dawnej miejskiej zabudowy szczytowej. Podczas wycieczki odwiedzimy kilka domów mieszczańskich - polskich i żydowskich, udostępnionych przez właścicieli. Posłuchamy opowieści o ich powstaniu i mieszkajacych tu tykocińskich zasiedziałych rodzinach, obejrzymy wnętrza i udostepnione zwiedzjacym rodzinne pamiątki, a także zapoznamy się z działaniami prowadzonymi w celu zachowania tych cennych obiektów.

Wstęp na imprezę wolny, a fotografowanie w obiektach mile widziane!

facebook