Dodana: 6 lipiec 2017 15:14

Zmodyfikowana: 6 lipiec 2017 15:36

Łaziki Red, Mag i Next na planie filmu Huberta Czerepoka

„Początek” to najnowszy projekt twórcy sztuk wizualnych, autora instalacji, fotografika, filmowca Huberta Czeropoka. W ramach przedsięwzięcia powstaną trzy pełnometrażowe filmy i wieloekranowa instalacja video. W filmie, historia najstarszej świątyni zbudowanej przez człowieka opowiedziana zostanie z punktu widzenia maszyn, bo w „Początku” jedynymi aktorami będą Red, Next i Mag … łaziki marsjańskie skonstruowane przez studentów i doktorantów Politechniki Białostockiej (laureaci Podlaskiej Marki Roku). W Białymstoku wystawę „Początek” będzie można zobaczyć w kwietniu 2018 r. w Galerii Arsenał.

Ilustracja do artykułu P1190175.jpg

Jak podkreśla Hubert Czerepok, fabuła filmu jest inspirowana filmem “Stalker” Andrieja Tarkowskiego. Łaziki przemierzające płaskowyż i korytarze wykopalisk prowadzą ze sobą rozmowy, które tworzą ontologiczny dialog o początkach istnienia naszej cywilizacji. Roboty nawiązują do konkretnych postaci z filmu „Stalker”: Pisarza, Profesora i Stalkera, i są metaforą, dzięki której możliwy jest  dyskurs na temat przeszłości rodzaju ludzkiego.

- Maszyny będą próbowały odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące ludzkości, dotyczące tworzenia cywilizacji, i ich samych – skąd u człowieka wziął się pomysł na  tworzenie maszyn – mówi autor projektu.
Pomysł na zrealizowanie filmu zainspirowany został odkryciem jednego z najstarszych neolitycznych miejsc kultu stworzonych przez człowieka (datowane jest na około 10 tys. lat p.n.e.). Miejsce to nazywa się Karahan Tepe, i podobnie jak Göbekli Tepe, jest starożytną świątynią ukrytą pod warstwami ziemi.

Zdjęcia do filmu powstaną w południowo-zachodniej Turcji, w okolicach miasta Şanlıurfa, znanego w przeszłości jako Edessa, które pełniło funkcję centrum chrześcijaństwa syryjskiego.
Zdalnie sterowane łaziki marsjańskie, wyposażone w kamery GoPro obraz 360 stopni, oddelegowane zostaną do badań archeologicznego stanowiska w Karahan Tepe. Ekipa filmowa, składająca się z doktorantów Politechniki Białostockiej, wykładowców i studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, testować będzie procesy realizacji obrazu filmowego w trudnych warunkach ekspedycji naukowej.

“Początek” to multidyscyplinarny projekt filmowy  o charakterze naukowo-badawczo-eksperymentalnym. Przy jego realizacji współpracują: Politechnika Białostocka (Wydział Mechaniczny), Akademia Sztuki w Szczecinie (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów), Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Historisch-Technisches Museum Peenemünde (Niemcy), Uniwersytet Harran w Şanlıurfie (Turcja), Museum of Modern Art w Tbilisi (Gruzja).

Opiekę nad projektem sprawują Ambasada Republiki Tureckiej w Warszawie oraz Ambasada RP w Tbilisi w Gruzji.

Dyrektor Galerii Arsenał Monika Szewczyk podczas konferencji prasowej 6 lipca podkreślała, że „Początek” jest przedsięwzięciem szczególnym, bo staje się płaszczyzną współpracy pomiędzy sztuka a nauką.

Na tę relację zwrócił też uwagę dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej prof. Andrzej Seweryn

Kiedyś inżynieria była częścią sztuki, teraz wracamy do korzeni.
 

Warto przypomnieć , że łazik marsjański Mag ( Mgama 2) jest laureatem Podlaskiej Marki Roku 2016. Podczas konferencji prasowej Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i  Promocji UMWP Magdalena Łyżnicka – Sanczenko podkreślała, że samorząd województwa chętnie angażuje się w przedsięwzięcia promujące podlaskie marki. 
-Byliśmy z Politechnika Białostocką razem na Expo w Mediolanie,gdzie  nasza wstawa została najwyżej oceniona spośród ekspozycji regionów. Jesteśmy też dumni, że współpartnerem projektu jest Miasto Białystok  i Galeria Arsenał, a przede wszystkim cieszy nas to, że tak znany artysta jak Hubert Czerepok  zechciał sięgnąć do wynalazków naszego regionu. Pozostaje mi życzyć udanej misji i szczęśliwego powrotu.  

W projekt zaangażowało się również Miasto Białystok
- Przedsięwzięcie łączy dwie białostockie marki najwyższej jakości, rozpoznawalne na terenie województwa i kraju, to Politechnika Białostocka i Galeria Arsenał  - dlatego nie mogliśmy być obojętni wobec tego projektu.

Realizacja filmu rozpocznie się w sierpniu. Powstaną trzy pełnometrażowe filmu kinowe i wieloekranowa wystawa multimedialna, którą już od połowy września będzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie. Następnie będzie prezentowana w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. W Galerii Arsenał zaprezentowana zostanie w kwietniu. Jesienią 2018 będzie pokazywana w Tibilisi.

 

ak

 

facebook