Dodana: 20 luty 2018 09:53

Zmodyfikowana: 20 luty 2018 09:53

„Kot w butach” w OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza małych i dużych na magiczną bajkę muzyczną „Kot w butach” w reżyserii Bernardy Bieleni, realizowaną w oparciu o doskonały tekst Hanny Januszewskiej. To znana historia, ale opowiedziana trochę inaczej. Można w niej doszukać się wątków historycznych i nawiązań literackich do „Zemsty” A. Fredry. Zapraszamy na spektakle familijne 3 i 4 marca o godz. 12.00.

Ilustracja do artykułu Kot1.jpg

– „Marzeń się nie trzeba wstydzić, rzecz w tym, co w marzeniach widzisz. Jeśli piękne masz marzenia, w rzeczywistość je przemieniaj” – tekst z „Kota w butach” może być mottem mojej pracy nad tą inscenizacją – mówi Bernarda Bielenia, reżyser. – Wspólnie z Damianem Tanajewskim, dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej, zmontowaliśmy zespół marzeń pracujący nad tym spektaklem. Za muzykę jest odpowiedzialny uznany duet – Piotr Nazaruk i Jan Stokłosa. Ruch sceniczny to kolejny atut współczesnej formy tej realizacji, bo odpowiedzialny za choreografię jest Maciej Florek, znany jako „Gleba” (laureat i juror programu „You can dance”) – doskonały tancerz i choreograf. Scenograficzną stronę widowiska stworzył Jan Polivka, a jego poczucie przestrzeni wywodzące się z Czech umożliwi aktorom wykorzystanie środków dostępnych dla teatru aktorskiego i lalkowego. Zespół aktorski to w większości absolwenci Akademii Teatralnej (Wydziału Sztuki Lalkarskiej), z jednym wyjątkiem - Rafała Supińskiego z OiFP. Znana z bajki postać czarodzieja tu również zachwyci paroma trickami tak, że kiedy na skutek przebiegłości tytułowego kota zamieni się w mysz, zatęsknimy za jego obecnością. Udział muzyków, którzy „na żywo” będą towarzyszyć poczynaniom aktorów tworzy wspaniałe warunki dla odbioru barwnej, dynamicznej i bajkowej fabuły.

 

 

 

„Kot w butach” to historia miłosna dworskiej córki szlachcica – Zosi i biednego osieroconego przez młynarza właściciela kota – Jasia. Na drodze zakochanych staje Bombasta – czarodziej, który proponuje jej zamążpójście. Wszystko kończy się jak w tradycyjnej baśni – weselem. Ale nie zdradzajmy wszystkiego.

 

Zdaniem Bernardy Bieleni, historia "Kota w butach" jest tak uniwersalna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. – Wszyscy potrzebujemy takiego kota na różnych etapach swojego życia, kogoś, kto pomoże nam wierzyć w marzenia, kto będzie nas do tego zachęcał – mówi Bernarda Bielenia. – I o tym jest ta bajka.

 

KOT W BUTACH

Hanna Januszewska

na podstawie ludowej baśni Charles'a Perraulta

reżyseria i opracowanie sceniczne: Bernarda Anna Bielenia

muzyka: Piotr Nazaruk

instrumentacja: Jan Stokłosa

scenografia: Jan Polivka

choreografia: Maciej Florek

tekst piosenki finałowej: Marta Guśniowska

 

Kot, Kurant

Michał Jarmoszuk | Miłosz Pietruski

Bombasta, Jaś, Stwór

Rafał Supiński | Michał Kamiński

Rusznicki, Stwór

Wojciech Schabowski | Daniel Lasecki

Regułka, Stwór

Rafał Iwański

Piotrusia, Strużanka

Zuzanna Łuczak

Zosia i Strużanka

Ewa Łobaczewska

 

Muzycy OiFP:

 

Piotr Krakowiak | Stanisław Gadzina – skrzypce

Kamil Łomasko | Cezary Just – kontrabas

Czesław Jaźwiński | Wojciech Dunaj – klarnet

Łukasz Zamaryka | Marcin Jadczak – instrumenty perkusyjne

Marcin Nagnajewicz – instrument klawiszowy

 

 

facebook