Dodana: 5 październik 2017 08:02

Zmodyfikowana: 5 październik 2017 08:02

IV Festiwal Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko” 2017

Jednym ze znaków rozpoznawczych Lumo Bjalistoko są wieczorne pokazy multimediów oraz instalacje świetlne. Dzięki nim artyści wypełniają ulice, place i parki obrazem, kolorem i ruchem. Niekiedy – jak w mappingach – zastana przestrzeń jest pretekstem do jej przekształcenia, pokazania na nowo. Innym razem – jak w przypadku iluminacji budynków – światło służy do podkreślenia tego, co już istnieje. Artyści wydobywają najciekawsze lub najpiękniejsze detale zabytkowych budowli, pokazując je festiwalowej publiczności oraz wszystkim przechodniom.

Ilustracja do artykułu Lumo Bjalistoko - foto.jpg

W 2017 r. wieczorne pokazy iluminacji rozpoczynają się jeszcze przed Festiwalem: w środę 4 października. Artyści będą podświetlać ciekawy i pięknie odnowiony zabytek – kamienicę przy ul. Henryka Sienkiewicza 14. Obecnie mieści się w niej Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Dzięki współpracy z Akademią jej siedziba będzie iluminowana od środy do soboty (04-07.10). Podświetlenie będzie włączane codziennie po zmroku i rozświetli budynek do rana. Od piątku ta instalacja stanie się częścią terenu festiwalowego.

MAPA TERENU FESTIWALOWEGO

Czwarta edycja Lumo Bjalistoko odbywa się pod znakiem dużo większej przestrzeni. Nasze wydarzenia wypełnią miejsca znane z wcześniejszych lat, ale także zupełnie nowe lokalizacje w centrum Białegostoku. W 2017 r. powracamy na Rynek Kościuszki, do Parku Starego, na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Skwer Armii Krajowej. Nowością są iluminacje przy ul. Henryka Sienkiewicza, a także mappingi przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz przy ul. Odeskiej.

Przez dwa dni Festiwalu zapraszamy do zwiedzania śródmieścia Białegostoku. Wszystkie atrakcje będą dostępne od zmroku do wieczornej ciszy nocnej o godz. 22:00. Jest co zwiedzać, bowiem teren wypełniony atrakcjami rozciąga się:
- od Teatru Dramatycznego i Rzeki Białej po Operę i Filharmonię Podlaską,
- od Rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku po Akademię Teatralną i Pałacyk Ślubów.
Przestrzeń festiwalowa obejmuje też główne miejskie place: Rynek Kościuszki, plac Jana Pawła II i plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Warto wybrać swoją trasę i potraktować Lumo Bjalistoko jako pretekst do spaceru. Festiwal jest okazją do tego, aby na nowo obejrzeć przestrzenie w śródmieściu, nawet te najbardziej znane. Warto rozglądać się, wypatrywać instalacji i iluminacji. Wszystkie atrakcje będą dostępne przez cały wieczór, dlatego nie ma obawy, że któraś z nich umknie spacerowiczom. Mappingi i pokazy multimedialne będą wyświetlane po kilkanaście razy w piątek i w sobotę, natomiast instalacje świetlne i iluminacje będą dostępne przez cały czas po zmierzchu.

Prosimy o zwrócenie uwagi na zmiany organizacji ruchu drogowego. Dzięki nim ułatwiamy pieszym poruszanie się w rejonie Ronda Lussy, Pałacu Branickich, Parku Planty, Parku Starego oraz Teatru Dramatycznego. W piątek i w sobotę (06-07.10) w godzinach od 18:00 do 24:00 zamknięty będzie odcinek ul. Adama Mickiewicza między ul. Elektryczną (na wysokości przejścia dla pieszych obok Wydziału Prawa UwB) a Rondem Lussy (na wysokości wjazdu i wyjazdu z ul. Mickiewicza przy bramie Pałacu Branickich). W tych godzinach autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej będą kursowały odpowiednio zmodyfikowanymi trasami. Zamknięty odcinek jest oznaczony na mapie festiwalowej.

IDEA

Festiwal jest pierwszym na Podlasiu i największym w północno-wschodniej Polsce wydarzeniem kulturalnym, który wieczorami wypełnia przestrzeń centrum miasta multimediami, sztuką i artystycznie wykorzystanym światłem. Widzom w każdym wieku dajemy okazję, by na nowo spojrzeli na swoje otoczenie i odczytali je w niecodzienny sposób – dobrze się przy tym bawiąc. Łączymy innowacyjne pomysły i nowe technologie, dzięki czemu powstają nieszablonowe formy sztuki wizualnej. Przez dwa październikowe wieczory zapraszamy do tego, aby przestrzeń śródmiejską potraktować jako plastyczną, nieoczywistą i poddającą się modelowaniu. Zachęcamy, aby mieszkańcy zamienili się w turystów. Warto zwiedzać z nami centrum miasta, często na nowo odkrywając rynki i place, zabytki i tereny zielone. Naszym mottem jest hasło „Sztuka w przestrzeni, światło w sztuce”.

ATRAKCJE FESTIWALOWE

- mappingi – w trzech lokalizacjach (Teatr Dramatyczny przy ul. Elektrycznej 12, Rektorat UwB przy ul. Skłodowskiej 14, Opera i Filharmonia Podlaska przy ul. Odeskiej 1),
- iluminacje budynków (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza przy ul. Sienkiewicza 14),
- fontanna laserowa (Rynek Kościuszki),
- ponad 20 instalacji świetlnych i iluminacji (Park Stary, Skwer Armii Krajowej, Rynek Kościuszki),
- dwudniowy konkurs fire show „Ogień Wschodu” (dziedziniec Pałacu Branickich),
- konkurs zespołów muzycznych i solistów „Dźwięk Miasta” (Rynek Kościuszki, w sobotę 07.10),
- street art w dużym formacie (murale przy ul. Konopnickiej 12C i ul. Skłodowskiej),
- festiwalowa gra miejska na smartfony i urządzenia mobilne.

facebook