Dodana: 13 czerwiec 2018 09:01

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2018 09:01

Inauguracja kolejnej edycji projektu Biała Czysta Kulturalna - Rzeka dla Mieszkańców

Tego lata, dzięki pieniądzom zdobytym w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 będziemy mogli wziąć udział w cyklu wydarzeń: koncertów, potańcówek, warsztatów, pokazów filmowych i teatralnych pod nazwą Kultura nad rzeką Białą.

Ilustracja do artykułu Kapela_Maliszow-fot_Jakub_Nowotynski.jpg

Pierwszymi artystami, którzy zaprezentują się na scenie na rzece będzie Kapela Maliszów. Rodzinny zespół muzyki ludowej z Beskidu Niskiego. Koncert Kapeli Maliszów połączony będzie z potańcówką. A wszystko to rozpocznie się 17 czerwca o godzinie 19 na brzegu rzeki Białej, przy ulicy Włókienniczej (za budynkiem TVP Białystok).

Kapelę Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza - Józefie oraz basy i bębny wykonane przez Jana w jego pracowni, w której powstają oprócz wyżej wymienionych, również takie instrumenty jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelhharpa) i wiele innych.

facebook