Dodana: 15 grudzień 2017 10:05

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2017 10:05

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego rozpoczęty!

Inauguracja ERDK2018 miała miejsce podczas Europejskiego Forum Kultury, odbywającym się 7-8 grudnia w Mediolanie. „Dziedzictwo kulturowe jest nieodzownym elementem europejskiego sposobu życia. Określa, kim jesteśmy i tworzy poczucie przynależności” – powiedział Tibor Navracsics, komisarz UE do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, oficjalnie inaugurując obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 r.

Ilustracja do artykułu x545x364.jpg.pagespeed.ic.vwPpj4mjAL.jpg

Celem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego –  ogólnoeuropejskiej kampanii zainicjowanej przez Unię Europejską - jest poszerzanie wiedzy o  społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego, zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania i poznawania europejskiego dziedzictwa kulturowego jako wspólnego dobra oraz do wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej europejskiej rodziny. ERDK będzie promować: znaczenie dziedzictwa dla społeczeństwa, jego wkład w gospodarkę, rolę dziedzictwa w europejskiej dyplomacji kulturalnej, znaczenie zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. W całej Europie, w tym w Polsce, odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich i  lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynatorem działań związanych z ERDK 2018 w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

W ramach roku zostanie zrealizowany szereg projektów o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym. W programie jest między innymi kampania promocyjno-edukacyjna na ulicach miast, cykl otwartych dla publiczności seminariów w całej Polsce na temat społecznego i  gospodarczego potencjału dziedzictwa, książka dla dzieci o dziedzictwie, konkursy dla dzieci i dorosłych, a także konferencja ekspercka na temat Europejskiego Znaku Dziedzictwa. Również tegoroczne Europejskie i Małopolskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod patronatem ERDK2018.

 

Koordynatorzy Roku  serdecznie zachęcają organizacje i  instytucje realizujące w 2018 roku projekty związane z tematyką dziedzictwa do ubiegania się o  oficjalny patronat ERDK2018. Więcej informacji  i  wniosek można znaleźć tutaj: mck.krakow.pl/patronat-erdk-2018.

 

Więcej informacji o Roku można znaleźć na stronie: mck.krakow.pl/erdk-2018-2 oraz w  mediach społecznościowych Facebook.com/ERDK2018
18 grudnia ruszy oficjalna strona Roku w Polsce: erdk2018.pl !

 

Źródło:

Narodowy Instytut Dziedzictwa https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3686 

 

 

facebook