Dodana: 11 październik 2017 08:06

Zmodyfikowana: 11 październik 2017 08:06

"Czarodziejski flet" z MET w OiFP w sobotę 14 października

Baśniowy „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta w inscenizacji Julie Taymor i w obsadzie młodych utalentowanych śpiewaków obejrzymy w sobotę 14 października o godz. 18.55 na żywo z The Metropolitan Opera w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Ilustracja do artykułu czarodziejski2.jpg

Nowojorska scena stawia na młodość i wdzięk śpiewaków z całego świata. Takich zgromadziła w obsadzie arcydzieła Mozarta. Paminą będzie południowoafrykański sopran Golda Schultz. Partnerują jej Amerykanin Charles Castronovo jako Tamino i Austriak Markus Werba jako Papageno. Wymagającą partię Królowej Nocy wykona Kathryn Lewek, a Sarastrem będzie niemiecki bas René Pape. Dyryguje honorowy dyrektor muzyczny Met James Levine.

Różne drogi prowadzą do operowego świata. Julie Taymor na początku lat 90. wyreżyserowała filmową wersję opery-oratorium „Król Edyp” Strawińskiego, wykorzystując wielkie ruchome lalki. Producentem przedsięwzięcia był Peter Gelb, obecny dyrektor Met. Taymor ma na swoim koncie także reżyserię „Fridy” z Salmą Hayek czy musicalu „Król Lew”. Jej wersja „Czarodziejskiego fletu” Mozarta to prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym światem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami, poruszanymi m.in. za pomocą powietrza (flet to przecież instrument dęty). Książę Tamino i jego przyjaciel, zabawny ptasznik Papageno, muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę: miłość idealnej dziewczyny. Na księcia czeka Pamina – córka Królowej Nocy, na ptasznika – podobna do niego, kolorowo „opierzona” Papagena.

 

TRANSMISJA HD LIVE „CZARODZIEJSKIEGO FLETU”

Sobota | 14 października 2017 | godz. 18.55

Opera i Filharmonia Podlaska | Sala kameralna| ul. Odeska 1

Prowadzenie podczas transmisji: Nadine Sierra

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa).

Przedstawienie w języku oryginału (niemieckim) z polskimi napisami.

Zobacz polski zwiastun przedstawienia: https://www.youtube.com/watch?v=HIh6OY0ynSg

 

Głosy prasy amerykańskiej:

„Nikt nie wydobywa więcej magii z Czarodziejskiego fletu Mozarta niż James Levine, a dzięki gwiazdorskiej obsadzie pod jego batutą wznowienie urzekającej inscenizacji Julie Taymor pieni się jak wyborny szampan”. – Huffington Post

„Południowoafrykański sopran Golda Schultz to olśniewający debiut w roli Paminy, obok związanego od zawsze z nowojorską sceną Charlesa Castronovo jako Tamina i austriackiego barytona Markusa Werby, który towarzyszy im jako wspaniały Papageno”. – Huffington Post

Kalendarz kolejnych transmisji MET:

14.10.2017 Mozart Czarodziejski flet     po raz pierwszy w HD / wersja oryginalna

18.11.2017 Adès Anioł zagłady                premiera sezonu / po raz pierwszy w Met

27.01.2018 Puccini Tosca                             premiera sezonu

10.02.2018 Donizetti Napój miłosny      nowa obsada

24.02.2018 Puccini Cyganeria                   nowa obsada

10.03.2018 Rossini Semiramida               po raz pierwszy w HD

31.03.2018 Mozart Così fan tutte             premiera sezonu

14.04.2018 Verdi Luiza Miller                    po raz pierwszy w HD

28.04.2018 Massenet Kopciuszek            premiera sezonu / po raz pierwszy w Met

facebook