Dodana: 4 luty 2018 08:22

Zmodyfikowana: 4 luty 2018 08:22

Brzydki Kaczorek powraca na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej

Niemal cztery lata po premierze najmłodsi mieszkańcy Podlaskiego ponownie mają okazję spotkać na scenie Brzydkiego Kaczorka i wziąć udział w jego fascynujących przygodach i podróżach. Ale nie tylko – bo ta bajk a dla dużych i małych opowiada o inności i związanej z nią samotności, ale także o wielkiej mocy przyjaźni. „Brzydki Kaczorek” już od 4 lutego na Scenie Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu IMG_3293.JPG

- Nasze przedstawienie oparte jest na klasycznym „Brzydkim kaczątku” H.Ch. Andersena, ale staraliśmy się to pokazać bardzo współcześnie z wykorzystaniem multimediów, muzyki, ale też i interakcji z dziecięca widownią, która w pewnym momencie też jest wciągana w akcję – mówi Jakub Szydłowski, reżyser przedstawienia.

Za muzykę spektaklu odpowiada Jakub Lubowicz, który na potrzeby przedstawienia przygotował 11 piosenek. Aktorom na scenie towarzyszy czteroosobowy zespół muzyczny. To piękna bajka, nie tylko muzycznie, ale i wizualnie – zachwyca wspaniała scenografia i piękne kostiumy.

Wspaniała jest też historia, co zgodnie podkreślają występujący w niej artyści.

- Nasz Kaczorek to takie uosobienie dziecka odmiennego – wyrzucony ze swojego podwórka szuka swojego miejsca na ziemi – opowiada Rafał Supiński, odtwórca tytułowej roli. – Kaczorek przez swoją dobroć i pozytywne nastawienie uczy nas jak można postrzegać świat. To bajka o tym jak traktować drugiego człowieka.

Historia brzydkiego kaczątka jest nam dobrze znana. Z wysiedzianych przez kaczkę jaj wykluwa się szereg słonecznych, puszystych kuleczek i jedno szare, brzydkie szkaradziątko, całkiem inne od pozostałych. Odrzucony przez inne ptaki maluch zmaga się z samotnością i szuka swojego miejsca i przyjaźni. Prawda o jego inności wychodzi na jaw dopiero, kiedy z popielatego pisklaka wyrasta piękny śnieżnobiały łabędź.

 „Brzydki Kaczorek” opowiada o inności i związanej z nią samotności, ale także o wielkiej mocy przyjaźni. Nawiązuje do problemów współczesnych ludzi, zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych. Powierzchowność, brak zrozumienia i brak chęci poznania drugiego człowieka są największym niebezpieczeństwem codziennych relacji międzyludzkich. Nad jeziorem rozgrywa się historia, która poruszy każde serce. „Brzydki Kaczorek” pomaga zrozumieć, że najważniejsze nie jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w środku.

Spektakle familijne: 4,17, 18 lutego – godz. 12.00

Spektakle szkolne: 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16 lutego – godz. 12

(mk)

Brzydki Kaczorek

Mariusz Urbanek

Reżyseria: Jakub Szydłowski
Muzyka:
Jakub Lubowicz
Kierownictwo muzyczne:
Jakub Lubowicz

 

Obsada:

Kaczorek: Rafał Supiński | Kamil Wróblewski

Ropucha, Gęś:  Karolina Kuklińska

Wrona, Indyk:  Maciej Nerkowski

Prosię, Kogut, Gąsior:  Bartłomiej Łochnicki

Złota Rybka, Łabędź:  Monika Ziółkowska

Lis, Pies:  Jakub Szydłowski | Andrzej Danieluk

oraz

Zespół kameralny Opery i Filharmonii Podlaskiej

Karina Komendera | Andrzej Makal – fortepian
Amadeusz Buczyński | Andrzej Jabłoński – gitara
Cezary Just | Rafał Makarski – gitara basowa
Adam Krzyczkowski | Łukasz Zamaryka – perkusja

 

Inspicjenci
Maria Mitrosz | Radosław Zabłocki


PREMIERA
7 czerwca 2014
Duża Scena OiFP

Czas trwania: 80 minut

 

 

facebook