Dodana: 3 listopad 2017 14:02

Zmodyfikowana: 3 listopad 2017 14:02

Andrzej Jagodziński Trio w OiFP

W piątkowy wieczór, 3 listopada w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej koncert niezwykły: usłyszymy Trio Andrzeja Jagodzińskiego z towarzyszeniem wokalistki Agnieszki Wilczyńskiej i Kwartetem im. Aleksandra Tansmana.

Ilustracja do artykułu 3-LISTOPADA-plakat_poglm.jpg

Jagodziński to artysta wszechstronny:  waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Dzięki wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienia i konwencje gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

Andrzej Jagodziński i koledzy 1993 roku wykonują oryginalne jazzowe kompozycje, dla których inspiracją były najbardziej poruszające utwory Fryderyka Chopina (albumy „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”). Inspirują się także piękną polską muzyką ludową (album „Muzyka Polska”) czy twórczością Jana Sebastiana Bacha. O formacji eksperci piszą, że to jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, że ich muzyka to wytworny smak i elegancja, a Jagodziński i koledzy stworzyli fascynującą własną muzykę, ale również zaproponowali nowy sposób słuchania muzyki Chopina.

– Program koncertu „Muzyka polska” powstał w efekcie wielorakiej syntezy: improwizacji jazzowej (na temat) z muzyką komponowaną, tria jazzowego z zespołem orkiestrowym, swingującego śpiewu z grą instrumentów, „symfoniczności” z „koncertowaniem”, tradycyjnych rytmów polskich (kujawiak, mazurek, oberek, zbójnicki) z rytmami jazzowymi – pisał Bohdan Pociej. – Synteza to oryginalna, atrakcyjna, ekscytująca; kreowana przez naszych czołowych artystów! Puls, ruch, rytm jazzu jest jej motorem, jazzowa wariacyjność – jej sednem. Wszechobecny puls jazzu ożywia sferę polskich rytmów tradycyjnych. „Ujazzowiony” w ten sposób folklor – w swoich melodiach traktowanych jak jazzowe standardy – lśni nowym blaskiem.

Trio występuje w najlepszych salach koncertowych w naszym kraju, ale znane jest także za granicą. Oklaskiwała ich publiczność m.in. w USA, Niemczech, Izraelu, Rosji, Meksyku, Belgii, Turcji, Chinach, Norwegii i na Litwie. Jazzowy Chopin gościł w Carnegie Hall i Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego.

Andrzej Jagodziński – jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Wybitny pianista jazzowy, kompozytor, aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. Jako pianista i waltornista współpracował m.in. z zespołami Old Timers, kwartetem J. Muniaka, Z. Namysłowskiego, Prowizorka Jazz Band, String Connection, Polish All Stars J. Śmietany. Od 1986 r. jest stałym akompaniatorem E. Bem. Jako aranżer i kompozytor współpracował z Polskim Radiem i Telewizją, uczestnicząc w nagraniach wielu programów. Występował niemal na całym świecie, biorąc udział m.in. w prestiżowych festiwalach, jak m.in.: Jazz Yatra w Bombaju, Ost-West w Norymberdze, Jazz in Europe w Paryżu, Skåne Festivalen w Malmö, Edinburgh Art Festival w Edynburgu czy Leverkusener Jazztage w Leverkusener. W 1993 r. stworzył zespół Andrzej Jagodziński Trio. Ich pierwsza płyta „Chopin” okazała się sukcesem, otrzymując m.in. Nagrodę Muzyczną Fryderyk 1994 w kategorii najlepsza płyta jazzowa. Artysta otrzymał Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego „Mateusz” 1994 za „jazzowego Chopina i poezję w muzyce”. Kolejna płyta tria „Chopin Once More” została nagrodzona w 2000 r. Złotą Płytą. W 2005 r. artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Adam Cegielski – należy do czołówki polskich basistów. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest zdobywcą nagród na Europe Jazz Competition w Belgii oraz European Jazz Competition w Niemczech. Współtworzy Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Poświęca swój czas nie tylko na jazz, ale także na muzykę klasyczną, grając z prestiżową orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą takich mistrzów, jak Y. Menuhin, K. Penderecki, J. Maksymiuk. Nagrywał również ścieżki do filmów „Biały” i „Czerwony” K. Kieślowskiego oraz płytę „A Farewell to Maria” (GOWI Records) z T. Stańką.

Czesław Bartkowski – perkusista, jedna z największych osobistości na scenie polskiego jazzu. Grał z kwintetem K. Komedy, kwartetem Z. Namysłowskiego, w trio z A. Makowiczem i T. Stańką, z M. Urbaniakiem i U. Dudziak, nagrywał płytę „Enigmatic” z C. Niemenem. Współpracował z A. Farmerem, B. Websterem, C. Terrym. Występował m.in. na Newport Jazz Festival, Pori Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, New York Jazz Festival, India Jazz Festival. Jest członkiem honorowym Tauranga Jazz Festival Society oraz New Orleans Clubs Newcastle upon Tyne w Anglii. Nagrodzony za wkład w rozwój kultury i edukacji artystycznej kraju. Od 1993 r. współtworzy Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wykłada perkusję na Wydziale Jazzu na Wyższej Szkole Muzyki w Warszawie.

Agnieszka Wilczyńska – wokalistka, pedagog, konsultantka wokalna. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Ambasador Szczecina, Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej i wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami, takimi jak: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot. Zdobywczyni wielu nagród. Laureatka Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Jazzowy debiut roku za solową płytę „Tutaj mieszkam” z piosenkami do tekstów W. Młynarskiego. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na wielu prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” (muz. W. Nahorny, sł. W. Młynarski) oraz „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. 21 września 2013 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Listy na wyczerpanym papierze”, w którym zadebiutowała jako aktorka, wcielając się w postać A. Osieckiej.

Kwartet im. Aleksandra Tansmana powstał w 2008 r. jako jeden z zespołów kameralnych Opery i Filharmonii Podlaskiej. Artyści propagują muzykę kameralną najwyższej klasy, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji wybitnego polskiego kompozytora A. Tansmana. Z Kwartetem współpracują najwybitniejsi muzycy polscy i zagraniczni, jak np. K. Kenner (USA) czy prof. T. Strahl. Zespół jest zapraszany na najbardziej prestiżowe festiwale polskie, m.in. Laboratorium Muzyki Współczesnej i Sanus per Artem. W obecnym składzie (Rafał Dudzik – skrzypce, Magdalena Grzyb – II skrzypce, Jakub Grabe-Zaremba – altówka i Joanna Dudzik – wiolonczela) zespół koncertuje od 2014 roku.

W piątek, 3 listopada o godz. 19.00 artyści wystąpią w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej w Białymstoku.

 

Koncert MUZYKA POLSKA
3 LISTOPADA 2017
SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | GODZ. 19.00

„Matulu moja”

melodia i słowa ludowe

„Dwaj ludzie z szafą”

muz. K. Komeda, sł. W. Młynarski

„Samotne wyspy serc”

muz. K. Komeda, sł. W. Młynarski

„Po kompocie”

muz. J. Wasowski, sł. J. Przybora

„Dwie szklaneczki wina”

muz. Jerzy Abratowski, sł. A. Osiecka

„Svantetic”

muz. K. Komeda

„Aż zakocham się szczęśliwie”

muz. W. Nahorny, sł. W. Młynarski (arr. Michał Tokaj)

„Proszę, daj mi czas”

muz. A. Jagodziński, sł. W. Młynarski

„Na złamanie karku”

muz. A. Jagodziński, sł. W. Młynarski

„Krywań”

melodia i słowa ludowe

Etiuda E-dur

muz. F. Chopin

„Oberek”

melodia i słowa ludowe

„Dobranoc”

muz. J. Wasowski, sł. J. Przybora

Wszystkie utwory poza „Aż zakocham się szczęśliwie” w aranżacjach A. Jagodzińskiego.

Andrzej Jagodziński Trio

Agnieszka Wilczyńska wokal

Kwartet im. Aleksandra Tansmana

Rafał Dudzik I skrzypce

Magdalena Grzyb II skrzypce

Jakub Grabe-Zaremba altówka

Joanna Dudzik wiolonczela

facebook