Dodana: 17 wrzesień 2014 12:12

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2014 12:12

Ceramika siwa z Czarnej Białostockiej najlepszą wizytówką regionu w konkursie „Kim Jesteśmy”

Stowarzyszenie Szukamy Polski przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zorganizowało konkurs „KIM JESTEŚMY - wizytówki kulturowe gmin województwa podlaskiego wykonane dowolną techniką".

W środę 17 września w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego nagrodzono najlepsze spośród 42 (z czego 10 zostało wybranych do finału) prace nadesłane na konkurs.

- Kulturę naszego województwa chcemy rozwijać nie tylko przez wielkie instytucje kultury jak muzea, czy np. Opera i Filharmonia Podlaska, ale i małe projekty, jednostki w gminach, organizacje pozarządowe – mówił witając się z finalistami Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Chciałbym wszystkim zwycięzcom bardzo pogratulować. Wierzę, że wasze prace staną się rzeczywistymi wizytówkami waszych gmin, a przyjdzie jeszcze czas, że z takich wizytówek powstanie mapa naszego regionu.

Pierwsze miejsce zdobył  Paweł Piechowski, który tworzy ceramikę siwą. Gmina Czarna Białostocka jest jedyną w Polsce gdzie kultywowany jest jeszcze ten rodzaj sztuki użytkowej. Praca pt.: „W Krainie tradycji ceramiki siwej” (technika: glina, koło garncarskie, krzemień do polerki i ornamentów, piec ziemny do wypalania) zdobyła największe uznanie.

Drugie miejsce przypadło pracy „Bociany z Bociek” – zgłoszonej przez dyrektora GOK w Boćkach. Autorką pracy jest Karolina Osmólska (technika mozaiki przy użyciu kolorowego szkła).

Kapituła Konkursu przyznała też trzy wyróżnienia:
- „Barwy Gródka” – zgłoszona przez Sekretarza Gminy Gródek. Autorką pracy jest Maria Mieleszko ( technika: BATIK –wosk pszczeli, barwnik do tkanin, tkanina  bawełniana).

- „Na ludową nutę w Bielsku Podlaskim” – zgłoszona przez Dyrektor Bielskiego Domu Kultury. Autorką pracy jest Maria Babulewicz ( technika: COLLAGE – brystol, sepia, pastel).

- „Animowany przepis na KNYSZE” – zgłoszona przez Dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury. Realizacja grupowa –dzieci i młodzież z Knyszyna (technika: film – animacja poklatkowa z wykorzystaniem składników kulinarnych i narzędzi kuchennych).

- Zarówno gminy jak i instytucje kultury oraz twórcy bardzo pozytywnie zareagowali na nasz konkurs z czego jesteśmy bardzo dumni. Zależy nam bardzo, aby budować tożsamość naszego regionu przez kulturę – podkreślała Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.

- Bardzo się cieszę, że stowarzyszenie podjęło się tak ambitnego działania, chciałbym podziękować też władzom samorządowym i twórcom. Myślę, że w tym przypadku zwycięzcami jesteśmy my wszyscy, pomimo różnic próbujemy znaleźć coś, co nas połączy – dodał z kolei Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i dziedzictwa Narodowego UMWP w Białymstoku.


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook