Dodana: 14 czerwiec 2018 14:29

Zmodyfikowana: 14 czerwiec 2018 15:37

7. Halfway Festival – bez barierek i bez barier

Ta impreza na stałe wpisała się w kalendarz krajowych wydarzeń kulturalnych. Co roku Halfway przyciąga grono wiernej publiczności, która w idealnych warunkach muzycznych i spokojnej atmosferze amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej może zanurzyć się w muzyce. "To chyba jedyne tego rodzaju wydarzenie, gdzie festiwalowicze siadają w ławeczkach i słuchają muzyki" - mówi Ilona Karpiuk, koordynatorka wydarzenia – "Tu nie ma barierek, a jest spokój." Halfway Festival 2018 rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 1 lipca. To będą trzy dni wypełnione muzyką i dyskusjami "blisko muzyki".

Ilustracja do artykułu Attachment0.jpeg

Halfway Festival 2018 rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 1 lipca. To będą trzy dni wypełnione muzyką i dyskusjami blisko muzyki .
W tym roku (po ubiegłorocznej przerwie, kiedy to radni PIS odmówili dofinansowania białostockiego festiwalu)  do organizacji wydarzenia włączyło się ponownie miasto – na Halfway Opera i Filharmonia Podlaska otrzymała  z budżetu Białegostoku dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej ( 14.06) podsumowującej przygotowania do festiwalu Wicemarszałek  Województwa Podlaskiego Maciej Żywno nie krył zadowolenia z zaangażowania miasta w realizację wydarzenia.

 - Po ubiegłorocznych przygodach, kiedy to dyskusje toczyły się nie wokół programu Halfway Festival, a wokół tego czy w ogóle się odbędzie, w tym roku nasza instytucja może ze spokojem przystąpić do realizacji tego wspaniałego wydarzenia – mówił Maciej Żywno - Halfway przyciąga do Białegostoku gości z całej Polski i z zagranicy. Wspaniale promuje region i miasto Białystok.
Z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślał, że celem strategii kulturalnej Białegostoku jest wspieranie nie tylko instytucji miejskich, ale również wojewódzkich mieszczących się w Białymstoku.
- Opera i Filharmonia Podlaska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Teatr Dramatyczny – z tymi instytucjami współpracujemy, bo zdajemy sobie sprawę, że ich oferta skierowana jest przede wszystkim do białostoczan, a  festiwalu Halfway jest też bardzo ważnym wydarzeniem promującym Białystok.
- Jeżeli jest wola, jeżeli jest dialog możemy zrobić wszystko, a przecież robimy te wydarzenia przede wszystkim dla białostoczan – dodał dyrektor OiFP Damian Tanajewski.


- W tym roku obok artystów którzy pojawią się na scenie przygotowano szczególne wydarzenia okołofestiwalowe - mówiła koordynatorka Festiwalu Ilona Karpiuk z OiFP – Oprócz koncertów odbędzie się szereg spotkań, podczas których będziemy dyskutować o tekstach w muzyce. Porozmawiamy o tym, czy słowa są ważne i jaki mają wpływ na muzykę, a także o tym gdzie dzisiaj można znaleźć ważne słowa, nie tylko o muzyce.

Wśród gości „ Dyskusji blisko muzyki” będą m.in. Dorota Masłowska,  Alex Freiheit (SIKSA), Natalia Fiedorczuk- Cieślak.
 

Pełny program festiwalu znajduje się TUTAJ

https://www.facebook.com/halfwayfestival/   

Halfway Festival to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Skupia się głównie na nurcie songwriterskim, który wciąż jest doskonałym polem do odkrywania nowych, nieznanych jeszcze artystów, bądź muzyków popularnych tylko w konkretnych krajach. „Nie dla geograficznej nudy” tak brzmi jedno z haseł przyświecających organizatorom, dlatego festiwal gościł już artystów z różnych części Europy i Stanów Zjednoczonych, wśród nich są Emiliana Torrini (Islandia), Theodore (Grecja), GinGa (Austria), Ewert and The Two Dragons (Estonia), Lisa Hannigan (UK), SoKo (Francja), Navi (Białoruś), Alina Orlova (Litwa), Haydamaky (Ukraina), Mountain Goats (USA), Accoletive (Izrael) i Eivør (Wyspy Owcze).

 

facebook