Dodana: 27 luty 2018 15:09

Zmodyfikowana: 27 luty 2018 15:12

240 tysięcy zł na projekty kulturalne w Podlaskiem

A dokładnie to100 tysięcy na obchody Niepodległej w gminach wiejskich i 140 tysięcy złotych na rozdysponowane w ramach startującego w środę 28 lutego 3. Podlaskiego Pomostu Kultury. Ale i tutaj – jak zaznacza Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku – akcent będzie położony na projekty związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ilustracja do artykułu Attachment0.jpeg

O planach, zasadach ubiegania się o te środki poinformowali, we wtorek 27 lutego w Białymstoku na spotkaniu z dziennikarzami, Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz dyrektor WOAK – Cezary Mielko.

- Samorząd województwa bardzo aktywnie włączył się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale chcemy robić to z lokalnymi samorządami – podkreśla Maciej Żywno. – I dlatego decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego przyznaliśmy 100 tys. zł dla WOAK do rozdysponowania na gminne ośrodki kultury na wydarzenia związane ze świętem dla Niepodległej. W każdym ośrodku kultury, wiejskiej świetlicy są wspaniali animatorzy, którzy mają ciekawe, niebanalne pomysły i zwykle jeden problem – brak pieniędzy. Czasami potrzeba kilkuset złotych, czasami kilku tysięcy złotych. I właśnie tu chcemy pomóc. Jeśli ktoś chciałby w swoim lokalnym środowisku zorganizować czy to ciekawy koncert, czy to quiz historyczny, a może rajd do miejsc cennych ze względu na historię… Tych pomysłów może być tak wiele jak wielu jest animatorów, a my chcemy je wesprzeć. Chcemy żeby w całym regionie można było godnie i ciekawie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. By nasi mieszkańcy, mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję poczuć tę wyjątkową rocznicę i świętować ją na swój własny, zaproponowany przez siebie sposób Świętujemy nie tylko na Rynku Kościuszki w Białymstoku, ale także w każdej naszej mniejszej miejscowości.

Koordynatorem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który ma doświadczenie we wspieraniu gmin, pilotowaniu wielu inicjatyw jednocześnie.

- Nazwaliśmy ten projekt Pomost dla Niepodległej. Kierujemy go do gminnych domów kultury, które będą mogły się ubiegać o wsparcie w wysokości do pięciu tysięcy złotych – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK – można więc założyć, że uda nam się dofinansować co najmniej 20 projektów w całym regionie. W najbliższych dniach na naszej stronie internetowej pojawi się regulamin i już od 3 marca do 22 kwietnia będzie można składać wnioski.

Jednak pieniądze na Niepodległą to nie wszystko. Już 28 lutego stratuje trzecia edycja Podlaskiego Pomostu Kultury, realizowanego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich będą warsztaty, szkolenia dla animatorów i edukatorów z całego regionu, jak też mikrogranty w wysokości od 6 do12 tysięcy złotych na ciekawe pomysły z zakresu edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży. Na projekty realizowane w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury WOAK przeznaczył 140 tysięcy złotych. Tu z kolei wnioski mogą składać lokalni animatorzy, nie instytucje, ale osoby fizyczne. Ta forma wsparcia jest bardzo potrzebna. Lokalni animatorzy mają pomysły, my pomagamy im je zrealizować – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK - w poprzednich latach w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury udało się dofinansować 30 projektów w całym regionie, w tym roku jest szansa na kilkanaście kolejnych.

 

facebook