Dodana: 16 lipiec 2017 13:15

Zmodyfikowana: 16 lipiec 2017 13:15

„Krótka historia historyczności” – w Białymstoku odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Muzyki Dawnej

Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Dawnej zostanie zorganizowana między 30 lipca a 6 sierpnia. Będzie ona miała szczególnych charakter ze względu na jubileuszowy Rok Julitty Sleńdzińskiej. Koncert anonsujący festiwal odbędzie się w niedzielę, 23 lipca o godz. 20.00, w dużej sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.

Ilustracja do artykułu fmd.png

W spektaklu dźwiękowo-wizualnym „Metamorfozy na klawesyn, fortepian i strunę laserową" spotkają się trzy estetyczne światy: muzyka dawna na instrumentach historycznych, radykalny modernizm oraz klasyczny fortepian. Wykonawcy tego koncertu to: Osmo Nadir (struna i wrzeciono laserowe, instrumenty elektroniczne, reżyseria światła i obrazu), Anna Urszula Kucharska (klawesyn, scenariusz) oraz gość specjalny – pianista Jan Krzysztof Broja, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W programie: Jean-Henri d’Anglebert, Louis Couperin, Claude Debussy, transkrypcje i improwizacje wykonawców.

Dziewiąta edycja Festiwalu Muzyki Dawnej to nie tylko wydarzenia o charakterze koncertowym. Na białostoczan czekają także warsztaty plastyczne organizowane w Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego, spektakl muzyczny odgrywany w Teatrze Dramatycznym i panel popularno-naukowy. Towarzyszący wydarzeniom panel ukaże publiczności proces odkrywania muzyki dawnej z punktu widzenia praktyków, którzy współtworzą tę półwieczną tradycję wykonawczą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 Propozycja Galerii Sleńdzińskich to z pewnością atrakcja dla miłośników muzyki i historii – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zachęcam mieszkańców do skorzystania z tej oferty kulturalnej i udziału w festiwalowych wydarzeniach.

Program festiwalu jest dostępny na stronie www.galeriaslendzinskich.pl.

Za: UM Białystok

facebook