Dodana: 11 październik 2018 12:24

Zmodyfikowana: 11 październik 2018 12:24

„Gardenia”. Portret czterech kobiet z jednej krakowskiej rodziny

Zapraszamy 25 października 2018 o godz. 19:00 do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w biurze Centrum Kultury i przed spektaklem.

Ilustracja do artykułu Gardenia_4.png

Historia matki, córki, wnuczki i prawnuczki, które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.

Spektakl opowiada o problemie, który może dotknąć lub już dotyka wielu widzów. Jest kierowany zarówno do osób młodszych, bez względu na status społeczny czy zawodowy. Tzw. HFA (High-Functioning Alcoholic) to często kobiety sukcesu, prawniczki, lekarki. W ukryciu popijają zarówno gospodynie domowe, jak i celebrytki. Przedstawienie ma częściowo charakter profilaktyczny, a nawet terapeutyczny. Stawiamy pytania o „dziedziczenie” alkoholizmu i zachowań psychopatologicznych, a przede wszystkim o stereotyp Matki – Polki. Jak zmienia się ten wizerunek, kiedy na jaw wychodzą słabości i traumy? Jak „przepracować” poczucie winy czy odrzucenia?               

OBSADA

Aneta Todorczuk-Perchuć (Kobieta I)
Agnieszka Przepiórska (Kobieta II)
Magdalena Górska (Kobieta III)
Hanna Konarowska (Kobieta IV)

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA: Wojciech Urbański
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Wojciech Urbański
MUZYKA: Natalia Babińska
ŚWIATŁO: Paulina Góral

 

facebook