Dodana: 20 lipiec 2022 15:24

Zmodyfikowana: 20 lipiec 2022 15:24

Podlaska firma z projektami innowacyjnymi na krajową skalę

Jedyny w Polsce napęd elektryczny z instalacją gazową nowej generacji został opracowany w zmodernizowanym i doposażonym centrum badawczo-rozwojowym firmy ALEX Sp. z o.o. z Białegostoku. To zakres projektu dofinansowanego z unijnej dotacji przyznanej przez urząd marszałkowski.

Biała maszyna - tokarka

W ramach przedsięwzięcia wyremontowane zostały pomieszczenia w budynku przedsiębiorstwa. Zakupiono sprzęt niezbędny do projektowania oraz tworzenia modeli 3D – komputery oraz specjalistyczne oprogramowanie, skaner, a także drukarki 3D.

– Wcześniej mieliśmy jedno lub dwa stanowiska badawcze, robiliśmy mniej prototypów. Teraz w zespole badawczo-rozwojowym pracuje ok. dziesięciu osób. Możemy pracować nad kilkoma rozwiązaniami jednocześnie. Efektywność niesamowicie wzrosła – podkreślił Piotr Szewczyk z firmy ALEX Sp. z o.o.

Powstało laboratorium – pomieszczenie do testowania wytworzonych prototypów. Są one montowane w aucie testowym oraz sprawdzane w specjalnych maszynach. Na poszczególnych urządzeniach wtryski i sterowniki mogą być kontrolowane pod względem: rodzaju sterowania, stabilności pracy oraz wpływu parametrów i jakości gazu. Jedno z badawczych stanowisk jest wyjątkowe. Można na nim przetestować wtryski w zakresie aż 28 parametrów.

– To rozwiązanie pozwoliło nam zdobyć wiedzę unikalną – zaznaczył Piotr Szewczyk.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) firma została wyposażona także w centrum frezarskie i tokarskie, zakupiono laser oraz giętarkę. W ramach projektu dostosowano do użytku trzy samochody z napędem hybrydowym elektryczno-gazowym. To pierwsze tego typu auta w kraju. 

– Dzięki realizacji tego projektu firma zdobyła doświadczenie w różnych dziedzinach. Wynikiem tego są nowe elementy, które opracowaliśmy i są wdrażane do produkcji – mówił Tadeusz Ożarowski, prezes firmy ALEX Sp. z o.o.

Całkowity koszt projektu to blisko 11 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP to ok. 7 mln zł. Jego realizacja wpisuje się w strategię rozwoju województwa. Jak podkreśla marszałek Artur Kosicki, rozwój podlaskich firm jest dla samorządu województwa priorytetowy.

– Przedsiębiorstwa z naszego regionu coraz częściej są poważnymi uczestnikami krajowego, ba, międzynarodowego rynku. Ich właściciele mają w sobie niesamowity potencjał, który chcemy wspierać. Stawiamy na innowacyjne rozwiązania, w naszej opinii to dobra droga do rozwoju gospodarczego regionu – mówił.

Piotr Szewczyk dodał, że podczas pracy nad projektem pojawiły się nowe pomysły dotyczące instalacji gazowej. Teraz realizowany jest kolejny projekt dotyczący nowej generacji reduktorów i wtryskiwaczy. Aktualnie prowadzone są prace laboratoryjne.

Paulina Tołcz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Paweł Krukowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook