Dodana: 5 październik 2017 07:51

Zmodyfikowana: 5 październik 2017 07:56

Zarząd przyznał dotacje na przedszkola

Na wtorkowym (04.10) posiedzeniu Zarząd Województwa zatwierdził do dofinansowania trzy projekty zgłoszone przez gminy należące do Lokalnej Grupy Działania „Brama na Podlasie”.

Ilustracja do artykułu rpo info-17.jpg

Pierwszy z nich będzie realizowany przez gminę Szumowo, która zbuduje przy ul. Szkolnej w Szumowie nowe przedszkole, do którego zostaną przeniesione dzieci z obecnej placówki, mieszczącej się przy ul. 1 Maja. To pozwoli na przyjęcie dodatkowych 25 dzieci. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb aż 100 przedszkolaków, w tym także tych z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji to 4,8 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 1,8 mln zł. Przedszkole wraz z placem zabaw ma być gotowe w maju przyszłego roku.

Z kolei w Wysokiem Mazowieckiem zostanie wyremontowane Przedszkole Miejskie nr 2. Prace obejmą m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę instalacji, przygotowanie zaplecza socjalnego i gastronomicznego dla dzieci, nauczycieli i personelu. Wyremontowany i zmodernizowany budynek zapewni większy komfort 200 dzieciom. Wartość projektu wynosi 1,5 mln zł, a dotacja z RPO – 310 tys. zł.

Trzeci z zatwierdzonych projektów polega na dostosowaniu obiektów oświatowych znajdujących się na terenie gminy Szepietowo do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Chodzi o adaptację pomieszczenia w szkole podstawowej w miejscowości Wojny Krupy, przebudowę pomieszczeń w przedszkolu w Dąbrówce Kościelnej oraz w przedszkolu w Szepietowie. Obiekty te zostaną też wyposażone i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość projektu to 388 tys. zł, dotacja z RPO pokryje 323 tys. zł.

Realizacja tych i innych przedsięwzięć na poziomie lokalnym jest możliwa dzięki Rozwojowi Lokalnemu Kierowanemu przez Społeczność (RLKS), czyli nowemu instrumentowi w ramach programu regionalnego. Samorząd województwa przeznaczył na niego aż 59 mln euro. W ramach RLKS odpowiedzialność za przeprowadzenie konkursów spoczywa na Lokalnych Grupach Działania, które najlepiej znają problemy, potencjały oraz potrzeby „małych ojczyzn” i potrafią zaangażować w działania mieszkańców czy przedstawicieli różnych środowisk.


facebook