Dodana: 19 wrzesień 2017 10:16

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2017 10:19

Wicemarszałek Maciej Żywno z wizytą u beneficjenta RPO

W poniedziałek (18 września) przedstawiciele urzędu marszałkowskiego odwiedzili siedzibę firmy AC SA, która realizuje projekt badawczo-rozwojowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wicemarszałek Maciej Żywno, dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw Emilia Malinowska i pracownicy Centrum Obsługi Inwestora spotkali się z prezes zarządu AC SA, Katarzyną Rutkowską.

Ilustracja do artykułu ac-001.jpg

Goście z urzędu marszałkowskiego zwiedzili zakład produkcyjny i zapoznali się z działalnością przedsiębiorstwa, zwłaszcza tą związaną z badaniami i rozwojem. Firma otrzymała bowiem dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację projektu, polegającego na m.in. zakupie urządzeń do prowadzenia prac B+R. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie i wdrożenie innowacyjnych produktów. Chodzi o np. instalację LPG do silnika przemysłowego zasilanego metanem czy instalację do zasilania silników maszyn rolniczych paliwem alternatywnym LPG/CNG, która pozwoli na zmniejszenie zużycia paliwa przez maszynę rolniczą nawet do 25 proc. i tym samym ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Wartość projektu to 5,3 mln zł, dofinansowanie z RPO wynosi ponad 2 mln zł. Jego realizacja ma się zakończyć w marcu 2019 roku.

Firma AC SA to największa w Polsce firma produkująca instalacje gazowe. Jest też liderem ekologicznych rozwiązań w dziedzinie alternatywnych systemów zasilania pojazdów mechanicznych.

W poprzedniej perspektywie spółka pozyskała na działalność badawczo-rozwojową ponad 1,6 mln zł z RPOWP.

 

 

 

facebook