Dodana: 27 styczeń 2018 13:06

Zmodyfikowana: 27 styczeń 2018 13:07

Przedstawiciele Komisji Europejskiej z wizytą w Podlaskiem

Firmę AC oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej odwiedzili dziś, 26 stycznia przedstawiciele Komisji Europejskiej. Mogli się przekonać, że środki z Regionalnego Programu Operacyjnego wspierają i pobudzają różne obszary: zarówno przedsiębiorczość, jak kulturę.

Ilustracja do artykułu Attachment4.jpeg

Nasz region odwiedził Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej oraz Anna Modzelewska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

RPO: już 2 miliardy dofinansowania!

Pierwszego dnia wizyty, w czwartek, 25 stycznia, goście z Brukseli spotkali się z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim i Wicemarszałkiem Maciejem Żywno oraz pracownikami urzędu marszałkowskiego, którzy realizują RPOWP. Tematem spotkania roboczego było właśnie wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. – To spotkanie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ pozwoli lepiej realizować nasz program. Liczymy na pomoc Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o przesunięcia środków czy zmiany w programie – powiedział Jerzy Leszczyński.

Podczas spotkania dyrektor Todd oraz zaproszeni goście zapoznali się ze stanem realizacji RPOWP. Wioletta Dąbrowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, poinformowała, że do tej pory zostało ogłoszonych 219 konkursów oraz 57 naborów pozakonkursowych. Podpisane zostały 604 umowy o dofinansowanie z RPOWP – o wartości prawie 2,9 mld zł, których dofinansowanie przekroczyło 2 mld zł.

Autogaz... 

Z kolei w piątek goście odwiedzili przedsiębiorstwo AC, produkujące nowoczesne systemy autogazowe, w których stosuje pionierskie rozwiązania. Dzięki temu firma szybko zaczęła wyznaczać kierunki rozwoju całej branży LPG/CNG. Jej rozwój wspierały i nadal wspierają dotacje z RPOWP. Dzięki nim kupiła m.in. nowe maszyny i utworzyła własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym może testować nowe rozwiązania.

...i kultura ludowa

Natomiast w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej przedstawiciele Komisji Europejskiej obejrzeli dwór z Bobry Wielkiej, największy i najstarszy budynek drewniany w muzeum, którego remont jest dofinansowany z RPO oraz hodowlę ptaków drapieżnych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście zmiany, które muzeum wprowadza dzięki unijnemu dofinansowaniu.

 

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 muzeum realizuje aż dwa projekty. Obydwa są na półmetku.

Zabytkowe stodoły, z Redut i Czarnej Białostockiej, które stanęły w ubiegłym roku w dwóch oddalonych od siebie miejscach skansenu, to efekt projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”. Obydwie staną się przestrzenią wystawienniczą i edukacyjną, podobnie jak szkoła z Kalinowa-Solek, której budowa właśnie się rozpoczyna.

Drugi projekt na który udało się zdobyć unijne wsparcie to „Remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej”. Najokazalszy i jeden z najstarszych zabytków w skansenie wygląda teraz tak, jak tuż po wybudowaniu. W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z tworzeniem wystaw wewnątrz budynku, przenoszeniem zbiorów do magazynów, które będą się mieścić w piwnicach budynku.

Christopher Todd był pod wrażeniem inwestycji, które realizuje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

- Największe wrażenie zrobili na mnie ludzie, którzy tu pracują –mówił – To prawdziwi entuzjaści. Myślę, że dobrze się stało, że muzeum jest samodzielną instytucją. Dzięki temu rozwija skrzydła.

(oprac. at)

 

 

facebook