Dodana: 22 luty 2018 12:56

Zmodyfikowana: 22 luty 2018 12:56

Co z VAT-em na instalacje wykorzystujące energię odnawialną?

To pytanie było tematem dzisiejszego (22.02) spotkania zorganizowanego dla samorządów, których projekty na instalacje solarne i fotowoltaiczne zostały wybrane do dofinasowania w ostatnim konkursie z działania 5.1 RPOWP.

Ilustracja do artykułu P1460077.jpg

Problem jest poważny i dotyczy całego kraju. Samorządy nie wiedzą bowiem czy zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju muszą zapłacić podatek VAT od dotacji otrzymanej na budowę instalacji OZE. Chodzi o sytuacje, gdy gmina kupuje instalacje a następnie przekazuje je mieszkańcom, którzy również wnoszą swój wkład w inwestycję.

W Podlaskiem ten problem dotyczy 62 projektów, na które Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał w październiku ubiegłego roku ponad 70 mln zł dofinansowania z RPO.

Trzeba podjąć decyzję

– Związek Gmin Wiejskich i Samorząd Województwa Podlaskiego wystosowały pisma w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju. Zwróciliśmy uwagę na to, że reguły gry zmieniły się w trakcie jej trwania  – mówił podczas spotkania Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. – Ministerstwo Rozwoju przekazało nasze pismo do Ministerstwa Finansów, więc na odpowiedź z pewnością trzeba będzie długo poczekać, a my nie możemy czekać – dodał.

Wicemarszałek Maciej Żywno zwrócił się do obecnych na sali przedstawicieli miast i gmin: – To do państwa należy decyzja, czy projekty będą realizowane czy nie. Dzisiejsze spotkanie ma pokazać, jaki jest stan obecny, co może się wydarzyć i jak gminy mogą radzić sobie z przeszkodami.

Sytuację związaną z opodatkowaniem instalacji OZE omówiła ekspertka w tej dziedzinie – prof. Joanna Salachna. Przedstawiła też możliwe warianty rozwiązania problemu VAT-u przez samorządy.

Stracą przede wszystkim mieszkańcy

Podczas briefingu prasowego, który również był poświęcony temu zagadnieniu, wicemarszałek Maciej Żywno zwrócił uwagę na fakt, że za każdym z 62 projektów kryje się ok. 100 rodzin, które miały skorzystać z inwestycji w OZE.

Z kolei Mirosław Lech, wójt Korycina i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego powiedział, że związek już na początku grudnia 2017 roku wysłał do Ministerstwa Rozwoju pismo w tej sprawie. – Uważamy, że powoływanie się przez ministerstwo na dyrektywę unijną jest błędne, jest robione na zapas, ale daje dodatkowe wpływy do budżetu państwa – podkreślił wójt. Ocenił też, że w jego gminie z udziału w projekcie zrezygnowało już 30 proc. mieszkańców. Konieczność zapłacenia podatku VAT to bowiem średnio ok. 5 tys. zł więcej kosztów po stronie mieszkańca.

Jakub Krawczuk, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznał, że w wybranych do dofinasowania projektach będą konieczne zmiany. – Powołaliśmy eksperta, który oceni, czy dany projekt po zmianach nadal wpisuje się w reguły konkursu – wyjaśnił.

Wicemarszałek i przewodniczący ZGWWP zaapelowali do rządu o jak najszybsze rozwiązanie problemu.

facebook